| antonio30 a întrebat:

Daca fac gantere îmi opreste creșterea in înălțime?

Răspuns Câştigător
| Piratul10 a răspuns:

Daca depui mult efort si ai o vârsta pana in 20 de ani da te poate afecta pentru ca studiile arat aca pana la 20 de ani tu cresti in înălțime dar daca te forței mult sau te duci la sala, faci gantere, etc. poti risca sa nu mai cresti in înălțime dar daca ai peste vârsta de 20 de ani da poti face dar eu zic ca poti face si de la 18 ani dar nu cred ca tu ai 18 ani.nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Piratul10):

Serios? arata-mi UN SINGUR STUDIU care "arata" ce aberezi tu acolo

| antonio30 explică (pentru Piratul10):

Nu

15 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eu am citit carti de anatomie si citesc in continuare + ca eu am crescut in masa musculara si in inaltime

nu ai citit o carte in viata ta, nu?

| fuzzer a răspuns:

Nu!

Doar daca depui un efort prea mare.

| drhotzu a răspuns:

Daca faci gantere vreau si eu un set complet... cu cat le dai si din ce sunt facute?

| d3men7zel a răspuns:

Nu nu iti opreste cresterea in inaltime, dar acum depinde daca esti mic de ani iti opreste cresterea in inaltime, dar daca esti mare de ani te dezvoltawinking tongue funda?:d

| Cosmin86 a răspuns (pentru d3men7zel):

"daca esti mic de ani iti opreste cresterea in inaltime", poti sa argumentezi prostia asta?

sau cuiva care adauga "funda?" dupa un raspuns nu are rost sa-i ceri argumente, ca e doar un copil mic care vrea si el funda

| aLeXaNdru145 a răspuns:

NU.daca faci"GANTERE" nu iti opreste cresterea

| Cosmin86 a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

Face gantere ma laughing

ia discuri, bara si le sudeaza rolling on the floor

| Anonymus123 a răspuns:

Sigur ca nu! happy

| gratie a răspuns:

Da pentru ca proteinele si calciul in loc sa se axeze pe cresterea si dezvoltarea oaselor se axeaza pe muschi iar corpul neavand destule vitamine nu are de unde sa dea si muschilor siorganismului....astfel cresterea in inaltime este oprita de cresterea muschilor happy Funda?

| antonio30 explică:

Ai dreptate...

| gratie a răspuns (pentru antonio30):

Multumesc...in sfarsit un om destept happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru gratie):

Exact, "inca un om destept", pentru tine destpti sunt COPIII MICI paraleli cu anatomia

Hai sa-ti dau un articol :
http://hunkbody.ro/qa-trasul-de-fiare-imi-afecteaza-cresterea-in-inaltime/

un scurt citat dintr-un articol al Asociatiei Americane de Pediatrie, din numarul din Iunie, 2001:

"Strength training programs do not seem to adversely affect linear growth and do not seem to have any long-term detrimental effect on cardiovascular health."

Citeste, citeste, citeste. Copii mici, nu citesc O CARTE in viata lor, dar "stiu ei" ca opreste cresterea :)))

| CosminCConstantin a răspuns:

Da si eu ma duc la sala sa nu faci excesiv ca poti ramane la inaltimea pe care o ai acum