| DejaVuDoc a întrebat:

Salut TPU, fac exercitii mai tot timpul si la sala dar si acasa, la sala doar ridic gantere chestii de genul, in schimb acasa fac abdomene (60/zi), flotari (100 zi), jogging dimineata (35 min), mai joc si fotbal in weekend, si mi.am dezvoltat un corp frumusel, am abdomen; bicepsii, tricepsii si pectoralii sunt bine dezvoltati, insa, nu am foarte multa forta pe cat m.as fi asteptat, eu am 1, 70 si in jur de 60-65 kg si 15 ani, adica de exemplu sa duc 10 kg de apa, sau cu gantere mai mult timp, sa rezist mai mult, ca mi se duce repede vlaga, si ma deranjeaza in mod special cand sunt cu prietena ca o mai i.au in brate (are in jur de 50 kg) si nu pot sa o tin mult, ajutor? cum sa reusesc sa imi maresc rezistenta?

PS: Mananc zilnic mere, portocale, branza, beau si lapte, seara consum carne, dorm cate 10-12 ore, bag acolo si sos, ciorba si alte chestii. Multumesc frumos anticipat!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai tu faci antrenament de rezistenta, nu de forta.

pentru forta, putine repetari c ugreutate mare.

100 de flotari = rezistenta
FORTA = 3, 4 flotari MAXIM, dar cu o greutate in spate care sa nu-ti permita sa o faci pe a 5-a flotare.

Si lasa si zile de odihna, fa si tu flotari O DATA pe saptamana, in ziua de piept, daca vrei sa faci ceva cu sportul asta.

Muschii si forta se dezvolta in zilele de PAUZA.

| DejaVuDoc explică (pentru Cosmin86):

Pai eu nu am decat un set de gantere de 4, 5 si 6 kg si alea de 6 le folosesc eu, plus ca am uitat sa mentionez ca weekend.ul este liber la mine, si la sala nu pot sa ma duc mereu ca este unpic prea departe, dar revin la ce vroiam sa zic, eu fac in jur de 20-25 de repetari cu ele, ar trebuie sa imi cumpar altele mai grele? sau sa continui cu acestea de 6? ar trebui sa ma apuc de tractiuni? si daca da... cam cate la nr?

| Cosmin86 a răspuns (pentru DejaVuDoc):

Uite :

http://www.getfit.ro/......serie.html

Citez :

1. Forta- 2-6 repetari
2. Maximizarea masei musculare 6-10 repetari
3. Rezistenta 12-15 repetari si peste

Deci, mai grele, cat sa nu poti peste 6-10 repetari. De preferat reglabile ( ca o sa maresti greutatea periodic ).

Citeste tot articolul ca sa intelegi.

11 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Recomand sala dar fara sa te fortezi prea tare. Cam intr-un an vei ajunge acolo unde doresti. NU te grabi.

| cristi1505 a răspuns:

Tu faci exercitii pentru rezistenta.Nu faci exercitii pentru forta.Pentru forta poti face exercitii cu greutati care iti permit maxim 10 repetari.Si din cate observ faci in fiecare zi flotari si abdomene + ca mai mergi si la sala.Pai tu nu ai timp de odihna. Daca mergi la sala nu mai lucra si acasa.Du-te de 4-5 ori pe saptamana la sala si nu mai lucra si acasa.Lasa timp de odihna pentru a te reface si a creste.

| FuriousMadalin96 a răspuns:

Daca vrei sa capeti forta ai face bine sa incepi sa faci tractiuni, mareste numarul de flotari, sunt foarte bune pentru forta, la sala fai cu greutati moderate repetari multe 15-20, axeaza-te mult pe flotari si tractiuni, 100 nu este un numar prea mare...

| Cosmin86 a răspuns (pentru FuriousMadalin96):

Tot rezistenta e ce spui tu.

Pentru forta : greutate mare sa faci maxim 5 repetari pe serie.

Pauze mari intre serii ( 3-5 min ), serii putine pe grupa. Obligatoriu ft bine incalzit si odihnit inainte de antrenamentul de forta.

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai dreptate, nu ma asteptam la asta, dar sa le faca, sunt bune pentru rezistenta.

| Bull4ever a răspuns:

Rezistenta se face in timp, si ea se face prin munca intensa in general nu faci rezistenta in sala decat daca ai multi ani de ea.
Rezistenta ti-o faci prin munca bruta, cum ar fi sa lucrezi in constructii.

| Hanzo a răspuns:

Trebuie sa ai si un pic de greutate man altfel devi sclepti si la fete nu le place si asa cumi ti-am zis pune vreo 5 kg.

| bk06 a răspuns:

In cel mai bun caz poti capate forta pe care ti-o doresti tu cam in 6 luni-1 an. Iti recomand sa mergi la sala.

| RoberTzZz a răspuns:

Mergi la sala faci incalzire 3-4saptamani si dupa iei niste proteine si vei avea destula forta...