| Oldas_Markin_1995 a întrebat:

fac sala cam de o luna si 3 saptamani si joc fotbal.
am pus muschii dar am pus si ``grasime,, ceea ce pentru fotbal nu e prea bine.acum vreau sa mananc doar alimente care contin proteine fara carbo ca sa dau jos din grasime.
ma afecteaza cu ceva(in afara ca poate nu o sa mai am aceiasi energie)o sa am aceiasi crestere in masa musculara? adica este vreo problema daca doar imi asigur cele 2 grame de proteina pentru 1kg?

1 răspuns:
| Goldenboy97 a răspuns:

Nu poti sa mananci doar proteine man, ca ajungi in spital. Ai nevoie de alti nutrienti.
Trebuie sa mergi ori pe grasimi + proteine ori pe proteine + carbohidrati.
Lumea crede ca grasimile ingrasa, este fals. Grasimile sunt esentiale si chiar te ajuta sa arzi grasimea mai eficient.
Ca sa slabesti trebuie sa fi pe deficit caloric, asa ca iti faci calcule cate grame proteine, carbohidrati, grasimi pe zi.
Poti sa mananci si carbohidrati, ii iei din surse gen castraveti, salata, brocoli, spanac. Sunt sarace in carbohidrati, si in felu asta iti asiguri si alti nutrienti.
Daca mananci doar proteina o sa fie folosita doar pe post de energie si in niciun caz nu mai mentii tu masa musculara.
Deci te hotaraste-te ori mergi pe proteine + carbohidrati, ori proteine + grasimi.
Bineinteles, daca renunti de tot la carbohidrati cresterea in masa musculara este imposibila.