| Tarinus989 a întrebat:

Salut, daca vreau sa pun masa musculara cate grame de proteina tb sa iau per kg (se includ si kg de grasime?) Si sa imi spuneti ce se intampla daca iau prea multe proteine.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Se baga 2-3 g/proteine completa per Kg corp, ideal 3 g, nu se intampla nimic daca iei mai mult, ca nu vei lua pentru ca nu ai de ce, ce e in plus se elimina oricum.

| Memqj a răspuns (pentru Mosotti):

Deci daca ar avea 70 kg ar însemna 200 grame de proteine, da colțul in câteva luni. E dovedit că 1 g de proteina per kg are aproape același efect precum 1.2-3g

| Mosotti a răspuns (pentru Memqj):

Eu am luat 3 g/proteina per Kg corp ani si n-am dat coltu.
Asa mi-a zis antrenoru cu care faceam, nu am stabilit eu asta, a zis 2-3 g pentru masa, si 1 g cand nu faci sport.

Nu se ia doza toata odata, ci in mai multe transe cum zice instructorul.

| Xox0 a răspuns:

Grasimea inseamna zahar. N-ai treaba cu aia.
Si explicatia lui Mosotti te ajuta.
Ori, iti calculezi raportul aici:

https://www.calculator.net/......lator.html

| randomuser009 a răspuns:

Nu ai voie sa ai mai putin de 40 g de proteina in o zi, si a doua regula, masa de grasime nu intra in calcul, dar decat sa iesi pe minus, mai bine calculezi pe masa ta de acum, proteinele in exces, se vor transforma in carbohidrati.
Daca nu iei suf proteine, organismul nu le poate reface, gandeste te ca repari o casa, care se tot strica, si unele caramizi le refolosesti, dar unele sunt asa de uzate ca trebuie schimbate, nu mananci pierzi muschi.