| potatodespotatonr12345 a întrebat:

imi puteti spune va rog ce parere aveti despre bicicleta rock-rider 520 merita sa o cumpar daca nu va rog spuneti-mi alta bicicleta intre 1.100-1.400 lei.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Alegerea bicicletei nu e un lucru usor de facut, decat daca o iei ca sa te plimbi cu ea. Daca insa vrei ceva serios, si eu asta cred odata ce iti indrepti atentia spre una peste 1000 de lei, atunci trebuie sa tii cont de o multime de factori, geometria ei, cum iti vine tie, pentru ce vrei sa o folosesti, si multe alte lucruri. Eu acum trei luni mi-am luat o alta bicicleta dupa ce am avut una timp de 5 ani, si acum sesisez ca, desi stau mai comod pe ea, si avansul tehnologic fata de cea veche e net superior (deh, nu compari o bicla de 1500 de euro cu una de 200-300), parca totusi cealalta mi s-a potrivit mai bine. Dar eu vorbesc in contextul in care zi de zi fac minim 10 km cu ea, adesea fac naveta in Bucuresti 25 de km, asta inasemnind peste 50 pe zi, si peste 4000 pe an, deci sunt nedespartit de ea.
Eu zic sa nu te grabesti. Cauta si alte variante, cauta si biciclete second-hand, poti gasi calitate foarte buna la preturi acesibile, si abia dupa ce ai vazut cateva zeci de bicle care ti-ar placea si ti s-ar potrivi, si daca se poate sa si testezi cateva din ele, abia apoi sa te pronunti.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru cristi202):

Stiu dar am gasit de la mai multe firme ca de exemplu cele mai bune(cube, focus, scott) poate si merinda dar cunosc pe cineva care face ciclism si mi-a spus ca biciclete rock-rider sunt una dintre cele mai nune marci dar cand m-am uitat la comentarii la biciclete rock-rider de 2.600 lei am ramas dezamagit daca la asa un pret ni se gaseste calitate.
Eu am vrut sa imi cumpar ca sa fac ciclism amator pentru ca mia recomandato dar asta e sunt si rock-rideriri la 7.000 lei ba chiar si 12.000 lei.

| cristi202 a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Despre Rock-Rider pot spune ca e cea mai vazuta bicicleta de mine atunci cand merg pe sosele sau prin oras. Asta spune ceva. Sau poate toti cei ce si-au cumparat s-au inselat.
La o bicla, lucrurile stau cam asa: poti avea o bicla slaba sau buna (adica cadrul, care e baza, pentru ca pe el sta echiparea), cu echipare slaba sau buna (roti, furca, frine, schimbatoare, transmisie). Biclele slabe cu echipare slaba le gasesti in supermarketuri, iar cele bune cu echipare buna te fac sa scoti bani grei din buzunar. Eu am investit intii in echipare, incet incet, piesa cu piesa, si acum trei luni am luat un cadru cu furca, ghidon si tija de sa al unei bicle de 1500 de euro (aluminiu 6061, usoara ca un fulg). Nu e cine stie ce firma, e Staiger, o editie de colectie, dar la fabricare a fost folosita tehnologie de ultima ora. Si o simt pe cei 25 de km cit fac pana la Bucuresti.
La fel si la Rock-rider. Totul depinde de echipare. De aceea e diferenta mare de pret la ele.
Eu am vazut pe net bicle de calitate si la 2000 de lei. Adevarul e ca calitatea incepe de la bugetul pe care il ai tu, cu conditia ca mai apoi sa mai investesti cate ceva.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru cristi202):

Ok iti multumesc mult dar biciclete rock-rider cand m-am uitat pe decathlon multi spuneau ca se strica frana pe fata si butucul pe spate.
Inca o data multumesc

| cristi202 a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

OK, dar asta nu tine de bicicleta in sine, ci de echiparea ei. O frina poate fi schimbata cu una mult mai buna (eu nu am pus accentul niciodata pe asta, odata ce frinez de 10 ori in 25 de km, deci ma multumesc cu niste v-brake-uri acceptabile), un butuc, sau toata roata, la fel, si aici am pretentii, mi-am luat Shimano XT, scumpi, dar a meritat. Merg dupa 5 ani si 20000 de km ca in prima zi (din care vreo 2000 incarcat cu 20 de kg), ma pot baza pe ei desi am peste 100 de kg, cand i-am desfacut pentru intretinere dupa trei ani de folosire, credeam ca trebuia sa o fac mai repede, deloc!, vaselina era curata la bile, si uzura pe cuvete era minima, ca si cand as fi mers cateva luni cu un butuc obisnuit. Arata ca si cand l-as fi desfacut pentru intretinerea de 6 luni. Deco eu nu m-as uita la chestii din astea, ci la structura ei ca bicicleta, e un aluminiu bun, geometria mi se potriveste? Restul e mai poate schimba.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru cristi202):

Multumesc dar cineva ceee se pricepe desigur nu mi-a recomandat shimano ci mi-a recomandat glampagnolo si de la sram fiind cele mai bune.

| cristi202 a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

E OK, fie ca e Shimano, fie ca e SRam, fie Campagnolo. Tine si de preferinte. Eu merg pe Shimano fiindca stiu ce poate, am folosit de zeci de ani, inca de la prima mea cursiera. Rar se strica ceva, si precizia e foarte buna. Dar nici cu SRam nu mi-ar fi rusine.

| potatodespotatonr12345 explică (pentru cristi202):

Bine multumesc mi-ai fost de mare ajutor.
Inca o data multumesc pentru sfaturi.

| cristi202 a răspuns (pentru potatodespotatonr12345):

Cu placere, ma bucur ca ti-am fost de folos.