| Ajutor324 a întrebat:

m-am apucat de curand de sala si am nevoie de o lista cu alimentele care n-ar trebui sa lipseasca de la fiecare masa si daca se poate sa imi dati si cateva sfaturi eu fiind ectomorf si am 17 ani.Nu ma supar daca imi spuneti si cateva suplimente care ar avea rezultate pentru un ectomorf de 1.84 si 60 de kile.

8 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Iti trebuie carbohidrati (cartofi, orez, paine, paste fainoase, mamaliga) si proteine (carne, lapte, oua). Niste surse naturale de vitamine sunt si ele bune, chestii gen legume, fructe.

Ideea e sa mananci putin si des. Sa ai tot timpul ceva in stomac, dar sa nu fi foarte satul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

De ce "putin si des"... vrei sa spui "MULT si des". El vrea sa puna masa musculara, nu sa devina miss Venezuela.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca manci MULT si des iti stresezi corpul prea tare. Trebuie sa pui mancare tot timpul in stomac, dar nu sa fi full.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Mai documenteaza-te despre bodybuilding...

exemplu de masa post-antrenament : 12 copane de pui ( sau 2-3 piepti mari ), 1/2 kg de cartofi + 200 gr de orez brun, branza.

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Umm, aici nu era vorba despre body building. Eras despre cineva care are 60kg si vrea sa mai puna si el ceva. Nu body building unde stai cu orele la sala si mananci 10K calorii pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Radu284):

Cati ani ai? si de cati ani faci sala?

| Radu284 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu daca conteaza, dar am 34. Aveam perioade cand am duceam la sala de vreo 3 ori pe saptamana timp de 2 ani, uneori timp de 7 luni, etc. Scopul meu nu era sa devin Arnold, ci sa fiu intr-o forma fizica buna.

| greyhound a răspuns:

Proteine : oua, carne (cel mai bine pui si peste), branza/cascaval, fasole
Carbo : orez, cartofi (indicat sa nu fie prajiti), cereale integrale (aici intra si painea). Carbohidratii simpli incearca sa-i bagi la mesele din preajma antrenamentului.
Grasimi : peste, masline, nuci/alune/migdale (astea sunt si o sursa buna de proteine)