| Den1470 a întrebat:

Salut TPU,merg la sala si am urmatorul program:
Luni:Triceps si Piept
Miercuri:Spate si Biceps
Vineri:Umeri si Picioare. Vreau sa va intreb daca vineri mai pot adauga inca o grupa musculara in afara de abdomen, cu ar fi biceps sau piept, as putea?

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1. incepi MEREU cu grupa mare, pe urma grupa mica
2. pentru inceput 16 serii la grupa mare, 12 la grupa mica este suficient
3. abdomenul de 2 ori pe saptamana maxim la inceput. tu nu ai deloc.
4. trapez, antebrat, lombari. unde sunt in programul tau?
5. pana ajungi la plafonare cu o grupa musculara, nu o faci de 2 ori pe saptamana. nu ai de ce, este supraantrenament.
6. stiu ca toti pustii vor brand mare si piept lat, dar fara restul grupelor o sa arati ca o maimuta desenata cu stanga. sala se face cu cap, nu cu ochi. deci fa-ti grupele cum trebuie, munceste la toate, si o sa creasca si ce vrei tu

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Laso simplu, pentru ca este simplu cu un motiv, cand te simti ca programul tau este prea simplu si ca il faci si nu se intampla ce vrei tu, ar fi timpul sa schimbi programul si sa ajungi, in timp (nu cateva luni, un an doi) la un program asemanator http://www.turistderomania.ro/......n-romania/
(pas cu pas sa adaugi nu dintrodata sa iei programul unui pro)
Daca te tii si de mancat, caci este usor sa mergi si sa ridici, practic cel mai greu este sa mananci cum trebuie. Atunci faci treaba.

| NDC12 a răspuns:

Trapezul, cand il lucrezi?

Nu mai poti adauga nimic, se lucreaza 2 grupe pe zi, daca lucrezi mai mult nu termini intr-o ora ( asta daca lucrezi corect ).

Nu se lucreaza o grupa de muschi cum ar fi biceps, spate, piept de 2 ori pe saptamana.

Vineri poti lucra trapez+umeri si mai adauga o zi in program in care sa lucrezi picioare+abdomen.

| JohnnyBi a răspuns (pentru NDC12):

1. trapezul nu este neaparat sa il lucreze separat, fiind muschi component al spatelui, daca face tractiuni se lucreaza singur.
2. eu lucrez 1 grupa si stau 1 ora, pentru ca am seria de 1 minut, 120 secunde pauza. stii principiul tensiunii continue, incearca-l.
3. daca ajungi la plafonare, poti lucra o grupa de 2 ori pe saptamana. eu pieptul il fac luni si joi si intra acum mai bine decat niciodata. dar eu am ceva timp de sala.
4. TRAPEZUL ESTE MUSCHI AL SPATELUI. intelegi copiilor, trapezul pleaca de la cervicala de pe omoplat si se duce pana la lombari pe toata toracala. nu este doar zona dintre umeri si gat. daca face 3 aparate la spate + trapez e de ajuns, sau 4 aparate la spate din care 1 sa fie ramat cu priza scurta

| NDC12 a răspuns (pentru JohnnyBi):

1.Eu i-am dat un sfat, eu si trapezul il lucrez separat.
2.Nu stiu cum faci tu o grupa intr-o ora, dar in fine.Eu intr-o ora lucrez doua grupe, si tot cu pauza un minut intre serii. ( Nu imi zice ca fac doar 1-2 exercitii /grupa, etc ca nu e asa.)
3.El daca pune intrebari pe TPU nu cred ca face sala de foarte mult timp, sa poata lucra o grupa de muschi de 2 ori pe saptamana.
4.Copil?, ne cunoastem?

| JohnnyBi a răspuns (pentru NDC12):

1. da, poate, nu este obligatoriu.
2. 1 minut seria, 2 minute pauza. 25 serii pe grupa. calculeaza asta + abdomen sau lombari, zile alternative. eu fac miscarile LENT si greutati mari.
3.da, asta i-am zis si eu.
4. dupa ce sfaturi dai (ma refer la tipul cu intrebarea despre gainer) nu am nevoie. si vezi ca din noi 2, cred ca esti jumatate din varsta mea.

| NDC12 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ce intrebare ma? Tu n-ai alta treaba numai sa ma urmaresti pe mine?

| JohnnyBi a răspuns (pentru NDC12):

Nu. a intrebat unul mai devreme ce sa faca sa puna masa la 1.78 si 60 kg sau ceva de genul, si ai zis tu ca decat sa ia serios mass, mai bine ia gold whey. tine-ti sfaturile tampite pentru tine, ai dat sfaturi bune unora, pe altii i-ai umplut de tampenii. nu te urmaresc pe tine, dar raspunzi unor intrebari unor persoane cu niste raspunsuri impertinente.

| NDC12 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Mai citeste odata prietene, ia-ti ochelari.I-am zis ce iau eu nu i-am zis sa ia el izolate proteice. Si am mai zic ca, carbo ii poate lua usor din mancare, nu are rost sa dai banii aiurea pe gainere.

| Nicky29 a răspuns:

Lucreaza biceps vinerea daca simti ca sa recuperat dupa antrenamentul de miercuri va avea destul timp sa se odihneasca pana miercurea urmatoare, asta daca chiar vrei sa mai lucrezi ceva vinerea. Sau poti sa lucrezi grupa de muschi care nu iti place tie cum arata dar sa nu o fortezi prea tare. Adica daca nu iti place cum arata pieptul tau lucreazal vinerea dar cu jumate din kg care le ridici in mod normal la ultimul set cand te antrezi, la mine a dat rezultat.

| ValentinBogdan a răspuns:

Mai bine ai întreba un antrenor specializat.