| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca am fost de maxim 3 ori la strand pana la varsta de 14 ani, si eu chiar imi doresc mult mult de tot dar nu pot. Cand intru in apa sau daca imi torn multa apa in cap parca nu mai pot respira, plamanii mei parc a se umfla..colegii mei din clasa imi spun de fiecare data daca vreau sa merg cu ei la strand, dar eu nici nu le raspund, ce sa le spun ca am frica de apa, asa ar rade toti de mine.
Va rog din suflet ajutati-ma sa-mi infrang frica asta pentru totdeauna! Va sunt recunoscator sad

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la cursuri de inot

| Kerre a răspuns:

Ia-o usor, pentru inceput baga-ti capul in apa sau stropestete cu ea in apa si vezi cum este, sau du-te la ceva cursuri de inot.

| Alfred0703 a răspuns:

Nu te bagi in apa?

| anonim_4396 explică (pentru Alfred0703):

Ba da dar cand imi amintesc de frica asta ca sunt in apa parca nu mai am aer si nu mai pot respira...

| Sigfrid a răspuns:

Ia-o usor. Scufunda-ti capul in vana cand faci baie sau lasa dusul sa te stropeasca incontinuu pe fata.
Daca treci de etapa de mai sus, du-te la strand, intra intr-un bazin cu apa relativ mica si lasa-te pe fata. Pluteste oleaca cu capul in apa.
Fa asta cat de des poti si daca nu iti trece frica pana la finalul verii, inseamna ca vei avea nevoie de ajutorul unui psiholog.

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Probabil e o fobie.Nu-ţi fă griji! Toată lumea are câte o frică. Încearcă să vorbeşti cu ai tăi pentru a lua 2-3 cursuri de înnot încearcă?