| AmaliaAlexandra22 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a si au trecut deja doua saptamani de liceu si imi plac colegii, sunt foarte draguti dar simt ca nu m-am acomodat si ca nu o sa o fac prea curand, ceilalti colegi par a se intelege si vorbesc intre ei si eu stau in banca si ma simt in plus (adevarul e ca sunt si timida si mi-e frica sa spun ceva pentru ca mi-e frica sa nu spun ceva gresit, la ore nu raspund pentru ca mi-e frica de reactia celorlalti). Si mi-e frica sa nu inceapa sa rada de mine ca nu vorbesc cu ei sau pentru ca nu raspund la ore. Va rog frumos ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ti-ai dat singura raspunsul. Greseala pe care o faci e ca nu incerci. Incearca sa iei atitudine, sa tintesti persoane cu care crezi ca te-ai intelege si sa te duci sa vorbesti cu ei. Vorbeste clar, sustine-ti bine ideile si subiectele de conversatie, fii zambitoare si deschisa si nu vad de ce ar fi rai cu tine. Macar incearca, vei avea sentimentulc a macar ai incercat sa-ti invingi o frica. big grin Nu ai nimic de pierdut daca te duci sa vorbesti, nu rade nimeni de tine ca vorbesti.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Unii se acomodeaza mai repede altii mai greu. Nu trebuie sa iti faci griji. Nu trebuie sa iti fie frica pentru ca nu te mananca nimeni. Daca nu spui nimic nici nu ai de unde sa stii daca ce spui spui bine. Incepi usor usor. Ce nu te omoara te face mai puternica. Bafta.

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu aveam aceeasi problema cand eram clasa a 9-a, eram absolut exact ca tine, dar stai linistita, o sa iti treaca in curand, mai ales in clasa a 10-a, o sa fie foarte bine, nu o sa mai ai probleme de genu, tot ce trebuie sa faci este sa ai incredere in tine, si sa nu iti pese daca ceilalti spun lucruri rautacioase despre tine. Daca o fac, ar trebui sa ii tratezi cu indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva se va găsi totdeauna să râdă sau să comenteze. Dacă poți să accepți asta, va fi mai bine pentru tine.

| SARKAN a răspuns:

Eu sincer nu inteleg ce e cu copiii din ziua de azi, tot am citit in ultimele 2 zile multa postari pe TPU venite din partea adolescentilor.nu inteleg de unde atata timiditate si atata anxietate.Tu trebuie sa intelegi k tu esti singura ce poate schimba ceva.Trebuie sa fii dezinvolta, sigura pe tine, sa nu te balbaii cand vb dictia face diferenta si sa arati oamenilor ceea ce poti.