| Alex78787878 a întrebat:

Ce as putea face când fac mișto unii colegi? (nu știu de ce dar vorbesc... (bâlbâit-greu-incet) din cauza aceasta îmi pierd încrederea în sine... Ori de cate ori vreau sa răspund nu o fac de frica sa nu rada colegii de mine.Învăț învăț, nu răspund. dacă ma pune sa răspund spun lecția foarte greu. Ba din cauza ca spun unii profesori sa vorbesc mai tare ba din cauza ca nu ma înțeleg. Daca nu ar fi 2-4 colegi mi-ar fi mai ușor.Ce as putea răspunde dacă un coleg face mișto de mine (tăceam de fiecare data și dacă nu o făceam ziceam prostii doar)
De multe ori îmi era frica sa merg singur din cauza ca mergeam, ca la armata, sa nu facă mișto, dar părinții îmi spun ca merg bine, știu ca merg bine dar îs momente în care merg greșit/ciudat din cauza emoțiilorNu prea știu ce sa fac dar cred ca toate lucrurile sunt din cauza emoțiilor sau stima de sine foarte scăzută

Răspuns Câştigător
| outis2001 a răspuns:

Uite prietene, nu știu câți ani ai, nu știu cine ești, dar îți dau niște sfaturi
1. să nu faci nimic niciodată nu trebuie să fie o opțiune
toate miștourile, toate emoțiile provocate îți vor face rău
2. trebuie să îți transmiți toată starea de rău în ceva constructiv
fă un sport, sau de preferat apucă te de box sau sală... dacă ți se pare prea violent, mergi la alergat, te ajută să-ți limpezezi gândurile
3. citește foarte mult cu voce tare
măcar o oră pe zi, singur, în camera ta, poate te ajută cu bâlbâitul
4. când se ia cineva de tine și te simți emoționat, incapabil să mai spui ceva, uită te la persoana care te-a rănit și începe în gând să spui *ce *** vrea ăsta, e dus cu capul?* repetă de câteva ori și apoi deschide gura și spune i și lui asta, dar încearcă să fii detașat mereu în viață, fără să-ți pese de nimic

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Vestea buna e ca se va opri cand vei termina scoala, vestea proasta e ca vor continua pana vei termina liceul.

In general, grupurile de elevi (clasele) isi formeaza propriile legi in primele zile ale ciclului si daca ai devenit tinta probabil ca vor continua si din pacate cadrele didactice sunt prea incapabile si nepasatoare pentru a rezolva o astfel de problema.

Incearca sa vezi daca scoala are un consilier arondat, probabil iti va putea recomanda un logoped ca sa lucrezi la problema cu balbaitul. Trage aer in piept si ai rabdare, va trece.

| Itzhic a răspuns:

Incearca sa inveti sa comunici si singurul mod de a face asta este sa vorbesti cu oamenii. Totul tine de vointa. Nu te lasa coplesit de emotii. Bafta!

| Pierdutaprintrestele a răspuns:

Poate ar trebui sa discuti cu o persoana in varsta care ar putea sa te ajute sa treci peste aceasta etapa.

| Pierdutaprintrestele a răspuns:

Si nu lasa o persoana sau mai multe sa rada de tine. Demonstreaza-le ca nu esti asa cum cred ei.