| gabitzbitz a întrebat:

Sambata dau proba la sport 600m fara limita de timp! CE sfaturi imi dati sa nu ma doara intr-o parte...Azi la sport la 1000m dupa 90m deja ma durea in partea dreapta! ceva sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| Satanelmic a răspuns:

Banuiesc ca e proba de rezistenta nu? Daca e asa uite cateva sfaturi, pacat ca nu ai pus intrebarea mai repede, pana sambata nu prea ai ce face.sad (wtf? sambata laughing? )

1. Cand alergi, nu alerga cu viteza mare, alearga incet, alergare usoara,
2. Alegeti un ritm de respirat. La 2 pasi inspiri - la 2 expiri, sau poti alerga acasa sa iti formezi un ritm. Folosind ritmul acesta la rezistenta 1000m nu m-am obostit deloc, pe cand ceilalti nu mai puteau respira happy
3.Maine alearga sa te obisnuiesti putin cu alergatul
4. Nu manca inainte sa alergi, bea putina apa, sa nu te umfli, nu mananci grasime.
5. Nu fumezi inainte de proba.
6. Inainte de proba poti face putina incalzire, alergi o tura de sala/teren /100m. Bafta. Sa treci sambata pe aici sa imi spui cum a fost happy

| gabitzbitz explică (pentru Satanelmic):

Multumesc mult big grin e sambata proba ca e pentru liceu(probele de aptitudini! azi am dat engleza, maine interviu si muzica si sambata sport). Maine o sa alerg 2 inspir 2 expirt pana la scoala(700m)si poate ma descurc si la rezistenta de sambata! o sa-ti transmit daca m-am descurcat

6 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

Pe mine ma doare intr-o parte cand inainte de alergare mananc mult sau beau apa ( lichide ) multa.
Deci, evita chestia asta.
P.S : NU sa nu mananci dimineata. Ma refer cu 30 de minute inaintea probei.

| Hades98 a răspuns:

Stai rau cu rezistenta a?

Inainte de alergare daca chiar vrei sa mananci mananca cu 30-45 minute inainte de proba.
Apa / mancare daca bei sau mananci prea mult te va durea imediat.
Si cand mananci nu fa doping ( exces ).
Bafta la probawinking

| kbxftw a răspuns:

600 de m fără limită de timp e foarte simplu.
Eu n-am probleme cu durerile de la alergat. Ce nu fac eu: Nu mânânc înainte de alergare cu 1-2 ore şi evit să consum multe lichide, dar bănuiesc că astea le faci şi tu, că tot prostul ştie că nu trebuie să mânânce înainte de alergare.
Poate pentru că n-ai făcut încălzire înainte.

| gabitzbitz explică (pentru kbxftw):

Cred ca de la incalzire ca nu am mancat nimic toata ziua...de la 12:30 nu am mai mancat si proba la sport(la scoala) am dato la 18:05! cred ca pentru ca nu am facut incalzirea

| kbxftw a răspuns (pentru gabitzbitz):

Păi înainte de orice efort fizic se face o încălzire.
Succes data viitoare!