| MariusMarius96 a întrebat:

Fac sala de 6 luni si am pus ceva masa musculara dar vreau sa ma apuc si de un program cardio. Cum sa procedez ca sa nu pierd ce am muncit pana acum si sa dau jos decat surplusul adipos?

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Simplu. calculeaza cate calorii iti trebuie sa mentii greutatea pe care o ai. si de acolo scade 200-300 cat scazi prin antrenamentul cardio. si mananci cam cu 100-200 din asta. e o chestie grea, dar poti face cardio cu o scadere minima din masa musculara (dar in perioada asta NU faci masa, DOAR mentinerea celei actuale). ideea este ca alimentatia ta sa acopere antrenamentul de greutati si putin din cel cardio. astfel scaderea va fi lenta, dar sigura. pe de o parte

pe de alta parte poti face cardio intr-un mod diferit in a face antrenamentul. incearca superseturi. treci din aparat in aparat, pauze de 10-15s, greutati mici, repetari multe, ritm alert. gen la piept + biceps faci impins la piept, te ridici bagi flexii la biceps cu bara. pauza 15s si repeti. pe urma impins inclinat si flexii hammer. fara pauza intre ele, intensitate mare. cu cat transpiri mai mult, cu atat scazi stratul adipos. o sa mearga incet, dar asa faci un antrenament piept + biceps in cam 35 de minute si iesi rupt din sala. personal pe asta am incercat-o cam 3 saptamani si se vede diferenta, dar putin (nu este tocmai un cardio, dar nu dai jos masa actuala). + castigul la greutati. corpul suporta mai bine pe urma antrenamentul pe care il faceai in mod normal inainte.

dar masa musculara + slabit nu merge. doar mentinere + slabit.

sau mai poti incerca ceva. 5 zile pe saptamana sala, celelalte 2 de cardio. aici ar trebui, in teorie, sa mearga bine. nu am incercat, nu ma pronunt.

| AntrenorFitness a răspuns:

Faci 3 zile antrenament in circuit si 2 zile de cardio pe saptamana... program de definire musculara!
Dar cel mai important este programul de nutritie http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
Poti adauga si suplimente care sa te ajute, o L-carnitina care ii cel mai slab arzator de grasimi si nu are efecte secundare, BCAA-aminoacizii responsabili cu cresterea masei musculare, L-glutamina care este anticatabolica si nu lasa masa musculara sa se piarda si un concentrat proteic din zer care te ajuta la refacere si tonus muscular.
Proteina din zer are si alte beneficii http://www.despreculturism.ro/......ulara.html
Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Eu nu prea sunt de acord cu antr in circuit pentru definire... dar daca la unii functioneaza...

| AntrenorFitness a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmine, sa stii ca am avut rezultate foarte bune cu antrenamentul in circuit. Atat eu cat si clientii cu care lucrez... sunt multumit de el. Dar stii cum e, fiecare e diferit si o metoda aplicata mie nu va da randament si la tine.
De-asta e frumos sportul!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AntrenorFitness):

Stiu, de-aia am zis "daca la unii functioneaza" happy

| Word89 a răspuns:

Daca nu detii multa masa musculara nu are rost sa te apuci sa faci numai cardio, in cazul in care te apuci intens de exercitii cardio, este imposibil sa nu pierzi 1-2 kg de muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Word89):

Nu a zis ca face "numai cardio", a zis ca adauga cardio antrenamentului de masa musculara