| Jochkyr a întrebat:

sunt la sala de 3 luni,si am o problema,nu mi se dezvolta deloc pieptul,ce as putea sa fac? Steroizi nu vreau sa bag deloc in mine, chiar nu stiu ce sa mai fac deoarece il lucrez si de doua ori pe saptamana si degeaba...

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ok, trebuie sa schimbi cate ceva. In primul rand citeste aici :
http://www.cristianmargarit.ro/......rezistenta

Pentru masa musculara se fac MAXIM 10 repetari, deci mareste greutatea a.i. sa faci maxim 9-10 repetari. Tu cu 10 repetari minim faci mai mult rezistenta decat masa si forta si e normal sa ti se dezvolte mult mai greu.

Alta chestie, pune mai mult accent pe exercitiile de baza si mai scade din exercitii ( o sa faci cu greutati mai mari => o sa te obosesti mai repede ).

Eu iti zic urmatoarele 3 luni sa faci asa :

- 4 serii impins orizontal cu hatlera
- 6 serii impins inclinat cu haltera ( dnitre care primele 2 incalzire, greutate 50-60 % is 20-22 de repetari )
- 3 serii fluturari cu gantere orizontal
- 3 serii fluturari cu gantere inclinat

ATAT, lasa aparatele. Sa le faci corect si sa ai 90-120 de secunde pauze intre serii cu cronometru ( cel mai eficient ), daca nu ai cronometru foloseste-l pe cel de la mobil.

Ai dreptate, SA NU IEI STEROIZI, dar poti lua niste proteine, o proteina buna din zer cu absorbtie rapida, sa o servesti imediat dupa antrenament ajuta.

De asemenea, poti mari proteinele din alimentatie, mananca o masa in plus pe zi ( o bucata mare de branza sau un piept de pui in plus ). Alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

Si lucreaza-l o singura data pe saptamana, e suficient. Acasa sa NU mai faci flotari sau altceva, lasa-l sa se odihneasca, muschii cresc atunci cand te odihnesti.

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum lucrezi pieptul? Scrie exercitiile, nr de serii si de repetari.

| Jochkyr explică (pentru Cosmin86):

Fac 3 serii la fiecare exercitiu si 10 repetari,minim. Exercitiile sunt: impins din culcat cu haltera,impins din inclinat cu haltera,impins din declinat cu haltera, impins din culcat cu gantere, fluturari cu gantere, fluturari la aparat, impins la aparat.

| Jochkyr explică (pentru Cosmin86):

Majoritatea imi spun ca sunt anemic si sa bag ceva proteine in mine.Chiar nu stiu.Pentru scurtarea exercitiilor, daca elimin impins la aparat si folosesc impinsul cu ganterele si daca elimin fluturarile la aparat si le folosesc pe cele cu ganterele, este bine? Sa incerc sa las aparatele daca pot face acel exercitiu si cu gantere/haltere.

| Jochkyr explică (pentru Jochkyr):

Si de unde as putea sa imi dau seama care sunt exercitiile de baza? Pentru ca nu prea se implica nimeni sa ma ajute.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jochkyr):

Puteai sa cauti pe net, citeste aici :
http://www.optimumnutrition.ro/events/pr11.php

Alimentatia e mai importanta decat proteinele, cate mese ai pe zi? In ce constau ele?
SI la piept fa ce ti-am zis eu, cu o mica modificare : cele 2 serii de incalzire le faci la primul exercitiu, eu ti le-am scris din greseala la al doilea :)

| Jochkyr explică (pentru Cosmin86):

M-am interesat de alimentatia sanatoasa si incerc sa ma incadrez cat de cat.Mananc foarte mult, inainte de sala, dupa sala, ma culc dupa ce vin de la sala...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jochkyr):

Nu ai nevoie DOAR de alimentatie sanatoasa ( si miss Venezuela are o alimentatie sanatoasa si nu are muschi ), ai nevoie si de o alimentatie bogata in proteine.
Iti recomand sa intri pe culturism.ro sau getfit.ro si sa citesti la sectiunea alimentatie, sunt multe articole pentru ce-ti trebuie tie.

Si fa exercitiile corespunzatoare pentru masa musculara, ca tu faci mai mult pentru rezistenta acum cu minim 10 repetari.

| Jochkyr explică (pentru Cosmin86):

Ok.Iti multumesc pentru ajutor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jochkyr):

Cu placere. Spor la treaba happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jochkyr):

Ok, trebuie sa schimbi cate ceva. In primul rand citeste aici :
http://www.cristianmargarit.ro/......rezistenta

Pentru masa musculara se fac MAXIM 10 repetari, deci mareste greutatea a.i. sa faci maxim 9-10 repetari. Tu cu 10 repetari minim faci mai mult rezistenta decat masa si forta si e normal sa ti se dezvolte mult mai greu.

Alta chestie, pune mai mult accent pe exercitiile de baza si mai scade din exercitii ( o sa faci cu greutati mai mari => o sa te obosesti mai repede ).

Eu iti zic urmatoarele 3 luni sa faci asa :

- 4 serii impins orizontal cu hatlera
- 6 serii impins inclinat cu haltera ( dnitre care primele 2 incalzire, greutate 50-60 % is 20-22 de repetari )
- 3 serii fluturari cu gantere orizontal
- 3 serii fluturari cu gantere inclinat

ATAT, lasa aparatele. Sa le faci corect si sa ai 90-120 de secunde pauze intre serii cu cronometru ( cel mai eficient ), daca nu ai cronometru foloseste-l pe cel de la mobil.

Ai dreptate, SA NU IEI STEROIZI, dar poti lua niste proteine, o proteina buna din zer cu absorbtie rapida, sa o servesti imediat dupa antrenament ajuta.

De asemenea, poti mari proteinele din alimentatie, mananca o masa in plus pe zi ( o bucata mare de branza sau un piept de pui in plus ). Alimentatia e mai importanta decat antrenamentul.

Si lucreaza-l o singura data pe saptamana, e suficient. Acasa sa NU mai faci flotari sau altceva, lasa-l sa se odihneasca, muschii cresc atunci cand te odihnesti.

| catalyn22 a răspuns:

Nu trebuie sa il lucrezi de 2 ori pe saptamana odata ajunge si stai calm pieptu creste cel mai greu.ia niste creatina+proteine daca vrei o crestere mai rapida.