| Twain a întrebat:

..Sunt portar la fotbal si nu pot sa plonjez...Cand imi arunca prieteni mingile sar dupa ele si le apar dar in meci cand vad ca vine mingea si trebuie sa plonjez dupa ea impietresc si ma uit la ea cum intra in poarta.

Răspuns Câştigător
| AnneRoseRock a răspuns:

Aici nu e o chestie de fotbal ci de incredere. Gandeste-te ca esti in timpul antrenamentelor si ca e un exercitiu obisnuit. E o teama pe care trebuie s-o infrunti happy. Just face it. Incearca sa privesti lucrurile de parca nu ar fi importante sau grave si dati un pic de impuls. Fa-ti gandurile de genul "Hai! Trebuie s-o fac!" din timpul meciului sa te controleze. Sa nu-ti pese de ceea ce urmeaza sa se intample. Poti s-o faciwinking.

6 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Nu ai viteza de reactie.
La antrenament nu pune coechipierii sa iti "arunce" mingile, pune-i sa le suteze in forta!

| marktheshark a răspuns:

Din cauza timpului de reactie, nu toti oamenii pot fi rapizi in gandire dar iti poti dezvolta tehnica in timp.

| Andrey3oo7 a răspuns:

Asa patesc si eu.Eu zic ca sunt emotiile.Cand esti cu prietenii esti relaxat si ai chef de distractie.Dar la un meci esti mai stresat, incordat etc. si nu mai ai asa chef.

Sper ca ti-am fost de ajutor happy

| klawdiw a răspuns:

Si eu am fost portar la atletico Arad dar si eu aveam aceleasi probleme.trb sa ai incredere in tine si sa iti dezvolti reflexele in primele 2 luni stiam sa plonjez dar simteam o stare de lene.trb sa iti antrenezi mintea sa reactioneze mai repede. uitate pe youtube la PROGRESSIVE SOCCER TRAINING acolo o sa gasesti multe sfaturi pentru portari.De acolo am invatat si eu.

| ilasadrian a răspuns:

Salut...ia niste paduri punele intro camera sau pe camp apoi imagineazati ca vine mingea sari pe burta/pe o parte cu timpul daca veei face chestia asta vei invata sa plonjezi. big grin tongue

| George505050 a răspuns:

Aici trebuie sa iti dezvolti reactia, indemanarea si reflexele. Sper ca ti-am fost de ajutor...