| DrillxKzoo a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si caut un program cat mai bun si vreau sa iau si ceva suplimente nutritive.
M-am uitat la Xtreme Gain cred ca este un produs bun, sau cel putin sper acum sa vad ce imi veti recomanda.
Vreau sa iau 4 luni suplimente cat sa se vada ceva si dupa aceea voi continua fara. Nu stiu cam ce program sa imi fac adica cate zile pe saptamana sa merg la sala, cam ce sa iau de cate ori pe zi sa iau.
Am 18 ani inaltime 1.77 greutate 70 Kg. Putina burtica dar cred ca se va rezolva.
Vreau un program cat mai greu chiar daca va fi dificil ma voi adapta. Sa stiu cam ce grupe sa fac adica program complet grupe de muschi, alimentatie, suplimente nutritive.

12 răspunsuri:
| andreiiiukuuu a răspuns:

Uite fii atent!
luni - piept, abdomen. bara dreapta+inclinat fata spate drept +gantere daca poti,+scripete aduci mainile in fata gatului
Marti- biceps triceps
bara dreapta. bara in ZET gantere la biceps la triceps scripete bara dreapta inclinat fata fundul inapoi spatele inclinat la 30 grade in fata apoi aparat impins in jos aparat.
miercuri umeri + trapez. umeri bara in fata bara in spate aparat de ridicat asupra capului, + gantere stand sezut pe scaun si aduci ganterele cu ambele maini deasupra capului + fluturari + iei 2 gantere si pe rand aduci cate una in fata cu mana intinsa la maxim de jos in sus. apoi la trapez gantere + aparat inclinat fata toate greutatile si ridici numai din umeri de parca ai zice "nu stiu"...
joi spate faci tras de la bara dreapta un pic inclinat marginile barii fata spate + stand sezut tras in fata abdomenului acolo iti trebuie centura pentru lombari sa nu iti afecteze+ stand inclinat fata cu pieptul intr-o perna tras cu ambele maini spre piept in primul rand 4 serii tras de margini late al doilea rand tras de margini inchise+ bara dreapta din picioare tras de jos in sus doar pana sub gat cat mai spre piept apoi gantere stand inclinat fata tras sub coaste nr 3-4 coaste, mod incet nu repede ca sa iti lucreze muschiul. gen aripioare cum le spuneti voi.
vineri: picioare+ abdomen daca vrei. picioare impins de sus in jos impins de jos in sus + aparat doar pe varfuri stai si impingi in sus cu 2 perne pe umeri + Presa stand sezut impins drept cu picioarele. abdomen inclinat cu picioarele la 50 de grade te lasi cu capul in jos si te ridici in sus cate 30/15/10/5 abdomene cate 4 serii faci. Bafta si mult succes In privinta cu suplimentele te sfatui sa iei o creatina buna care iti da forta de munca + cate 3 shake pe zi, + aminoacizi, si poti sa iti iei un animal pak care are minerale, vitamine,+ protectie pentru ficat. Bafta multa! Proteina giant pro mass 4000 7 kg, creatina kreal-alcaline+animal pak+bcca aminoaci in total 24 de pastile pe zi + 3 shakuri de proteina si 5 mese regulate felul 1.2.3! la fiecare masa.

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Cam naspa programul dat de tine. happy a lui "Edybit" nici nu mai zic. si de ce sa faca 5 zile pe saptamana? nu ti se pare ca e prea mult pentru un incepator? happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Tractiuni nu faci la spate? sau flotari la paralele pentru triceps?

la brate faci doar exercitii de izolare? nu faci mare lucru doar cu alea happy

Ar cam trebui sa-ti revizuiesti antrenamentul

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru Cosmin86):

La mine merge treaba bine. da am uitat sa specific despre tractiuni. si flotari la paralele.

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

Nu e naspa chiar de loc. este chiar foarte bun programul si exercitiile. esti tu paralel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiukuuu):

Deci le faci laughing)

bun

| edyBit a răspuns:

Uite o sa iti dau programul care il folosesc si eu Luni piept ( iei toate aparatele de la piept si le faci nu te grabi anttrenametul trebuie sa dureze 45-60 de minute ) la final incearca sa faci 7-10 minute banda ajuta mult la abdomen
Marti brate (faci toate aparatele de la brate ) la final 7-10 minute banda
miercuri Spate dupa ce faci spate 7-10 minute banda
Joi zi de pauza doar abdomene incepi cu seri de cate 20 si 10 seri 200 de abdomene total si 15 minute banda
Vineri picoare si bada doar 5 minute optional
Sambata daca vrei poti sa faci abdomene 300 le imparti in seri
DUminica liber pentru a putea sa te odihnesti pentru luni cand faci piept sa poti ridica cat mai mult de pe plan intins
Bafta
Ca si supliment batoanele cu proteine ajuta dar poti sa iei si amino acizi sunt foarte buniwinking

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru edyBit):

Cel mai nasol program in legatura cu abdomenele. si banda.proteina si aminoacizi stii ce vorbesti? dar el de creatina nu are nevoie? pentru forta. cum sa traga cu proteina si aminoacizi.
In primul rand. abdomen nu arde grasimi doar iti lucrezi abdomenul si atat.
in al doilea rand la ce atata banda? el are de pus pe el abdomenul e destul o data pe saptamna sa faca banda pentru ca el e in dezvoltare si are nevoie de masa + greutate.
In al treilea rand cum sa faci toate ex la brate? aparate? dar de gantere nu are nevoie?

| edyBit a răspuns:

In primul rand creatina este o substanta daunatoare pentru pentru masa musculara dupa ce nu o sa o mai folosesti o sa ajungi o leguma... Amino acizi iti dau acea putere sa te fortezi cand nu mai poti deci nu iti "umfla mushci" ca si creatina sterozi etc.
IN al doilea rand cand m-am referit la aparate pentru brate m-am referit la toate aparatele inclusiv ganterele
Programul care ti l-am spus il folosesc eu de 1 an si ceva si crede-ma se vad diferente de cand m-am apucat de sala si pana acum am pus masa musculara dubla... ridic dublul greutatilor de la inceput
Si acum un sfat pentru andreiiiukuuu
Nu incerca sa dai sfaturi daca nu te pricepi i-am recomandat abdomenel si banda deoarece am considerat ca ar vrea un sa aiba un abdomen de invidiat

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru edyBit):

Colegu prea multa banda. ce te gandesti ca face el? la 6 dimineata fara mancare + apa crezi ca se duce el sa faca antrenament + bandda+ adbdomene ca sa faca definire nu vezi ca el vrea sa creasca. stai flex ala ce ai tu e program, de definire + ca atunci cand ajungi la o greutate de. iti poti permite sa faci si definire el are nevoie de crestere. nu crezi ca iti suprasoliciti muschii? fii atent la ce scrii. si daca faci banda si abdomene crezi ca va avea numai abdomen de invidiat? e ca si cum faci sala si la urma vrei sa slabesti. Este de ajuns o data pe saptamana daca esti in crestere sa faci banda

| andreiiiukuuu a răspuns (pentru edyBit):

Aminoacizii nu iti dau putere ci creatina iti da putere + ca umfla muschii dupa un antrenament intens, masa musculara dubla doar daca ai bagat ceva mai mult de ce i-am recomandat eu acestui tip.

| Cosmin86 a răspuns (pentru edyBit):

Serios? cand nu mai folosesti ajungi o leguma?

tu esti IDIOT?