| gabglory a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa fac tractiuni. Sa ma dezolvolt prin ele si sa cresc numarul lor. Vreau sa le fac corect. M-am uitat pe internet si am vazut ca sunt mai multe timpuri de tractiuni, in functie de cum ti palma (in spre tine sau in fata). Ceea ce nu stiu este cum sa fac antrenamentul. Am o bara in fata blocului si am facut de cate ori la ea. Pot face 10 tractiuni la o serie, dar a 2-a serie nu cred ca mai pot inca 10. Cum ma sfatuiti sa fac? un program pe saptamana sau cateva sfaturi/opinii.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la sala si fa tractiuni la helcometru...astea o sa te ajute sa ajungi la alea la bara fixa... FUNDOI?

| SiLaS a răspuns:

Depinde pentru ce grupe de muschi vrei sa faci tractiuni.De exemplu cele cu priza in supinatie(spre tine)poti sa faci biceps, cele cu priza un pronatie cu priza mica sau mare poti face pentru spate.

| Chround a răspuns:

Parerea mea la inceput ai putea trage m-ai mult inainte sa te apuci, poti face intre 10-15 tractiuni cu palma inspre bara si cu o pauza de 30-60 sec. si in aceea pauza sa te agiti putin, la maini etc... sa te intinzi putin dupa ce ai facut aceea serie dupa incerci inca o serie de 10 dar cu podul palmi spre tine, iar dupa astea o pauza de 30-60 sec. si reiei antrenamentu si scazi din tractiuni daca vezi ca nu mai poti face diminuezi numarul cu 2 - 3 tractiuni mai putin sau cate crezi tu ca ar fi bine pentru tine.

| marianmihaiuc a răspuns:

Nu face doar tractiuni!
e adevarat ca te inalta si ca folosesti toti muschii corpului dar incearca timp de cateva saptamani sa combini cu abdomene, extensii, foltari si genoflexiuni! ai nevoie de forta! tu iti ridici propria greutate la o tractiune!

| Cosmin86 a răspuns (pentru marianmihaiuc):

Serios? folosesti "toti"muschii corpului? folosesti doar CATIVA.

Mai documenteaza-te si tu.