| alexionut45 a întrebat:

vreau sa ma bag dupa vacanta la sala pentru ca am pus ceva burta.As vrea sa ma duc 3 zile pe saptamana:Luni, Miercuri si Vineri si vreau ca la sfarsitul fiecarui antrenament sa fac cardio.Ce ziceti cardio acesta la sfarsitul antrenamentului ma ajuta sa scap de burta? Si mai am o problema eu ma scol la 6 pentru ca la 8 intru la scoala si ies la 2 ce imi recomandati sa mananc sau esste vreo problema daca stau nemancat?

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

In privinta cardio dupa sala cauta blogul lui Cristian Margarit. este explicat cu lux de amanunte cardio si sala, cand si cum, inainte sau dupa (si daca il cauti pe individ, e cunoscut ca fiind un om care stie ce zice).
unii considera ca iarna nu se slabeste, din editia iarna faci bulking si primavara cutting (adica definire), intre mit si realitate, vezi cum iti merge tie personal.
4 mese pe zi, 3 principale (micul dejun, dejunul si cina) si inca 1 masa care sa contina fructe, iaurt (ma rog, ceva lactate) si/sau nuci (alune, nuci, migdale, caju, alege).

| greyhound a răspuns:

N-ai cum sa nu mananci dimineata daca te consideri om care tine la felul in care arata.
Cardio teajuta sa scapi de grasime oricum, ca-i dupa antrenament sau nu.

| anitavarvara a răspuns:

Cardio e cel mai bine sa il faci la final (alergat sau bicicleta) pentru ca, corpul incepe sa arda caloriile abia dupa 20 de minute de antrenament si de aceea e mai bine sa incepi cu body building. Dar si la body building ai grija cum il faci, nu-l fa haotic, alege-ti pe zile ce grupe de muschi vrei sa lucrezi, nu e bine sa le lucrezi pe toate in acelasi timp.
De asemenea la mancare, mananca micul dejun - e cea mai importanta masa a zilei. Respecta "regula" la micul dejun ca un rege, la pranz ca un om de rand si la cina ca un cersetor. De asemenea evita sucurile acidulate, alcoolul, dulciurile. Cel mai bine ii sa iti faci in casa totul, pana si sucurile naturale au destule chestii adaugate pe langa. Si nu manca tarziu, incearca sa iti faci ultima masa pana in 7-8, sau macar cu 2 ore inainte de culcare. Bafta!

| skartzz a răspuns:

Cum spun si in reclame " Pt o viata sanatoasa cunsumati cele 3 mese ale zilei" ceea ce include si micul-dejun.
Deci da, trebuie sa mananci dimineata, pentru a-ti lua portia de energie.

| Север_Ката_1993 a răspuns:

Daca vrei rezultate trebuie sa muncesti extrem de mult (antrenamentul la sala e necesar zilnic Luni-Vineri pentru a avea rezultate) + 6 mese pe zi echilibrate in proteine, vitamine etc si da cardio te ajuta dar facut cu intensitate te sfatuiesc sa faci 3 km inainte de antrenament si 3 dupa. Cam in 2-3 luni daca nu depasesti 80 de kg ar trebui sa obti rezultatele dorite happy