| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa-mi maresc masa musculara si m-am gandit sa va cer parerea in legatura cu problema asta.Am 16 ani si pot sa fac 45-50 de flotari fara pauza si circa 60-80 de abdomene.
Pentru inceput m-am gandit sa fac intr-o zi exercitii pentru abdomen si in cealalta pentru brate si piept., si sa continui tot asa.
Pentru abdomen m-am gandit ca as putea face astea: http://youtu.be/vkKCVCZe474 si stiu ca e importanta si alimentatia daca vrei sa ai un abdomen plat, si ca trebuie sa scapi de grasime, asta nu e o problema pentru ca nu sunt destul de slab.
iar pentru brate si piept m-am gandit sa fac flotari, flotari in diamant si flotari cu spatele, pe spatarul la scaun sau ma rog...nu stiu cum le zice. Ce credeti, e bine?
P.S. Nu vreau sa iau suplimente si nici sa merg la sala, ci acasa.

Răspuns Câştigător
| adrianpopovici99 a răspuns:

Faci complexul chinezsc:o flotare, un abdomen, o genoflexiune apoi 2(genoflexiuni, doua flotari... si tot asa pana ajungi la 30 flotari, 30genoflexiuni, 30 abdomene si apoi invers. E cel mai greu set de exercitii. Daca-l faci de doua ori pe zi ai rezultate rapide, l-am incercat si eu si acum am forta mai mare, am si slabit...

| NuMaContrazice a răspuns (pentru adrianpopovici99):

Mersi

| adrianpopovici99 a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Poti sa faci si pana la 50 daca poti
sa e greu

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Si spate, umeri, picioare cui le lasi? Alea sunt mai importante decat piept si brate.

In fine, acasa o sa ai rezultate foarte slabe.

P.S. : si pentru muschi trebuie alimentatie speciala, opusa celei pentru abdomen, trebuie sa mananci MULT ( 4-5 mese consistente pe zi ), bogate in proteine.

| NuMaContrazice a răspuns:

Pentru ca sunt destul de slab am vrut sa scriubig grin Am 1, 72 si 53 kg.

| tigrutacrinuta a răspuns:

E foarte bine, dar spatele cui lasi?

| NuMaContrazice a răspuns (pentru tigrutacrinuta):

Pai mai fac si pentru spate si genofleziuni.

| tigrutacrinuta a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Bine! e super! sunt sigura ca faci niste muschi de invidiat(suplimentele mai raman)

| NuMaContrazice a răspuns (pentru tigrutacrinuta):

Mda...mersi de incurajari.

| tigrutacrinuta a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Nu. serios

| NuMaContrazice a răspuns (pentru tigrutacrinuta):

Ok.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Esti pe langa, cu antrenamentele alea o sa ramai un copil firav.

Muschii nu se fac asa nici pe departe...

Alimentatia e baza, cat timp nu intelegi asta, poti sa faci cate exercitii vrei tu ca ramai un firav

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Cosmin86):

"un copil firav", rolling on the floor m-ai jignit profund laughing, cati ani ai? pun pariu ca ai peste 20, daca da, faceai tu la 15 ani 50 de flotari, fara pauza, din 2 in 2 zile fortosule?

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuMaContrazice):

Am 26 de ani.

Si 50 de flotari = rezistenta, nu forta

forta = 1-2 flotari cu o greutate foarte mare in spate.

Forta = repetari putine cu greutate mare
rezistenta = multe repetari

Invata sa faci diferenta.

Uite :

http://www.getfit.ro/......serie.html

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, de acord, daca nu incerci sa-ti depasesti limitele atunci fibrele musculare nu se rup si nu se multiplica, dar pentru a face 50 de flotari trebuie sa muncesti pana ajungi sa le poti face pentru ca nu oricine poate sa le faca.
Intrebarea mea era, ce exerciti sa fac acasa pentru a-mi creste masa musculara, nu am spus ca vreau sa devin culturist! Anul trecut in vara am inceput sa fac cate 60 de flotari, dar dupa aceea am renuntat o perioada si forta mea a scazut, as putea sa merg si la sala cu unii prieteni, dar ei merg deja de 8 luni si nu se vede cine stie ce, adica nici ei nu pot face mai mult de 50 de flotari, deci in brate cel putin nu au mai multa forta decat mine.(nu sunt nici mai mari decat mine)

| Cosmin86 a răspuns (pentru NuMaContrazice):

90 % din oameni fac sala prost.

Sala corecta implica :

- 5-6 mese pe zi bogate in proteine, dintre care una cu 2 ore inainte de sala bogata in carbohidrati si alta la 30-60 de minute dupa bogata in proteine
- exercitii de baza, urmate de exercitii de izolare
- o combinare buna intre grupe
- exercitii facute corect ( multi pun greutati prea mari si fac incorect )

Sa faci sala si sa ai rezultate e ceva greu, implica sa citesti si sa te documentezi mult, si daca ti-e lene sa faci asta si lucrezi haotic, normal ca dupa 8 luni nu se vede cine stie ce.

Iar legat de exercitii, cele mai bune sunt cele de baza. Acasa nu face nimeni muschi, du-te la sala ( nu o sa devi culturist, nu se devine culturist asa de usor cum crezi, un culturist baga 20 de milioane in mancare, alte 5-6 in suplimente, etc ).

Acasa o sa ramai cu umeri plati, NU o sa ai spatele puternic, nu o sa ai picioarele definite, bicepsii rotunzi, etc.

P.S. : vezi cate flotari faci cu o persoana de 80 de kg in spate tongue

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, mersi de sfaturi :d.