| domnugeo a întrebat:

Salut tuturor. Aceasta intrebare este pentru cei care fac culturism, sportivi, oameni cu experienta in domeniul medical. Rog pe cei care nu se pricep in detaliu sa nu se bage cu raspunsuri de genul: " nu e bine ce faci ", in conditiile in care nu stiti decat ce auzi-ti la TV sau ce mai cititi pe alaturi. Caut raspunsuri de la oameni care stiu ce vorbesc cu detalii.
Subiectul este "STEROIZI ANABOLIZANTI". Mai exact 2 : Deca-durobolin, si Testoplex 300. Eu am crescut cu o deficienta musculara, la 16 ani aveam doar 45 kg in conditiile in care lucram la sala ( incepator desigur, habar n-aveam ce faceam). Dupa 1 an am inceput sa iau OMNADREN injectabil, administrat de catre medicul de familie, cu prescriptie. A avut efect, 10 kg in 6 saptamani (tesut muscular+ 4% adaus de grasime). Testele medicale au aratat ca nu m-au afectat cu nimic, dar am avut o explozie de acnee. De atunci nu am mai folosit anabolizanti deoarece doctorul mi-a zis ca tratamentul nu mai e necesar.
Acum am 22 de ani. Nu m-am mai antrenat serios, adica la sala, de 1 an de zile si doresc sa ma reapuc. Motivul pentru care m-am lasat era pentru ca nu mai aveam castig muscular semnificativ, in conditiile in care nutritia mea era caloric calculata si respectata la litera. Iar timpul nu imi permitea sa stau la antrenamente mai mult de 1 ora ( timp in care trebuia si antrenamentul obisnuit si cardio facut). Acum intru in ultimul an de facultate si doresc sa ma reapuc de sala, iar da 1 luna dupa, doresc sa folosesc anabolizante, mai exact 2 cicluri. Dar nu vreau sa bag dozajul recomandat de 1 fiola(200mg) pe saptamana. Doresc 1 fiola la 2 saptamani. Intrebarea mea este, are rost sa bag subdozaj, sau irosesc anabolizantul asa? Si daca ar avea efect, e mai bun Testoplex 300 sau Deca?

Răspuns Câştigător
| hummer24 a răspuns:

Steroizii au fost conceputi pentru persoanele care au deficit major de masa musculata, tu la 16 poate ca aveai deficit da nu stiu ce inaltime aveai, ca 45 nu e putin... incat sa iei stero, acum practic nu are nici un rost sa iei dar daca tot vrei, ca sa intrii in forma, ia dozajul recomandat, ca altfel nu-si face efectul, dar aici e o problema, s-ar putea sa nu-ti priasca steroizii astia si sa ai efecte adverse imediate asa ca ia 1 fiola la 2 saptamani ca sa vezi efectulwinking
O sa pui 5 -10 kg in 3 luni dar atentie, nu muschi bruti ci in mare parte apa, dar e bine si asa, ca sa faci 5 kg de muschi brut trebuie sa tragi 2 ani happy sau poate mai mult depinde de individ, si nu uita acneea e prima simptoma, urmatoarea e inima nu stiu daca, chiar merita sa te urci in trenul asta, da oricum 2, 3 luni de stero pe an nu a omorat pe nimeni.
Amandoua sunt bune, dar nu uita, intotdeauna sa iei steroizi injectabili, niciodata orali, si seringile sa fie noi la fiecare administrare

4 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Ex:dupa o septicemie si localizare la pat aprox. 1 an (el), avea aproape 30-35 kg,cu toate ca a ramas cu ceva sechele dupa cateva operatii, folosea dupa exercitii in mod treptat pe post de haltera,roti de vagonet. Extensorul,flexorul,gantere,miscare in aer liber,calirea organismului cu frectii cu zapada in toiul iernii, flotari si exercitii in forta, au facut ca la vizitarea unei sali de culturism elevii (mai putin antrenoorul) sa exclame:"nu se poate asa ceva" cand l-au vazut ca se juca cu ganterele cele mai grele si cu haltera de 100 kg.
Nu stie nici acum cum arata anabolizantele, steroizii sau sa urmeze o dieta anume.
Am cunoscut un barbat (care consuma doar biscuiti) cu un corp superb (numai fibra) care in loc de galeti ducea apa de la fantana cu 2 bidoane a cate 25l fiecare.Alegerea ta... fara munca si vointa...

| domnugeo explică:

Procedura o cunosc, mersi "hummer", de asemenea cunosc si realizarile realiste de masa musculara de 5-10 kg pe an, in functie de multe criterii.Cunosc si in ce consta cresterea de greutate, apa, grasime si masa musculara la un loc. De acolo felul in care eu menajez greutatea va depinde de alimentatia mea, nu este asta o problema. Iar "Ayan", eu nu duc un asemenea stil de viata precum cel pe care mi l-ai descris, nu am acelasi stres pe care il are el, iar chiar daca individul a avut probleme fizice, nu schimba faptul ca avea si un corp mai bun din punct de vedere genetic. Corpul de asemenea se adapteaza la conditiile de trai. Eu nu am cum sa imi cobor nivelul de trai ca sa am aceleasi rezultate cu biscuti. Eu an un corp mai ciudat, ma ingras repede daca mananc multe dulciuri desi am o comformatie slaba, cu antebrate slabute, si astea nu prea cresc orice fel de antrenament le-ai da. Eu am cerut opinia celor care se pricep, si am specificat, daca nu stii despre ce vorbesc, nu te baga, as vrea macar sa imi respecti rugamintea sa ramai la subiectul pe care l-am postat, nu la exemple din viata altora pe care eu nu le pot verifica ca sa ma conving, si in conditiile in care nu imi pasa asa mult. Dar mersi oricum.

| domnugeo explică:

Categoric. Un tratament medicamentos cu un drog de genul acesta nu poti sa il faci asa aiurea de capul tau. Medicul mi-a dat aprobarea ca imi va face personal tratamentul si ca voi face teste la inceputul ciclului la mijloc si la final, ca sa vada cum ma afecteaza, daca ma afecteaza. Dar imi pare rau sa te informez, nu sunt periculosi ( in conditiile in care stii cu ce ai de a face, mananci ca un culturist, nu ca un baietas, te antrenezi corespunzator, nu la nimereala, bei 4-5 litri de apa pe zi, esti adult sanatos, si nu prezinti posibile traume si afectiuni, adica trebuie sa fii tun inainte sa te apuci si sa stii exact ce faci)

| oliver_5711 a răspuns:

Recomandarea mea: nu ii folosi! bineinteles ca nu o sa o iei in seama asa ca in loc sa faci o fiola la 2 saptamani mai bine fa o jumate de fiola la o saptamana, astfel efectul chiar daca va fi diminuat va fi macar constant si ii va fi mai usor organismului sa se adapteze eu as merge pe deca din simplul motiv ca rezultate sunt vizibile la 95% din cei care il folosesc ai putea de asemenea sa il combini cu danabol + un protector hepatic si desigur binecunoscutele pudre proteice in leg. cu retentia de apa nu iti fa griji o sa scapi repede de ea dupa ce termini ciclul. spor la antrenamente si rezultate cat mai vizibile! p.s. ( nu ar strica deloc daca ai face ciclul sub supavegherea unui medic)