| AlinNnw0w a întrebat:

Salut, vreau sa ma duc la sala si nu stiu daca este bun acest antrenament
Luni: PUSH (piept, umeri, triceps) Marti: Pull (spate, biceps) Miercuri: Picioare Joi: spate si piept Vineri: umeri biceps triceps tin sa menționez ca ma duc pentru prima data la sala si nu prea stiu ce sa fac, spuneti-mi ce imi recomandați, nu stiu aparatele si chestii

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai?

| AlinNnw0w explică (pentru Violleta2022):

De ce te interesează?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Fiecare grupa de varsta are anumite exercitii specifice, ca nu-i poti recomanda unui ade 20 de ai, sa faca ce face unul de 40, 50 sau 60 de ani.
De aia am intrebat, ca personal nu ma interseaza cati ani ai tu.

| AlinNnw0w explică (pentru Violleta2022):

Cu fața aia vii tu sa te dai mare șmecheră, am spus ca sunt la inceput, fiecare incepator face cu putin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Nu sunt smechera ci femeie matura cu experinta de viata si sala, iar poza de la avatar nu este poza mea, ci una random de pe internet.

Deci, cati anisori ai?

| AlinNnw0w explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlinNnw0w):

Mai asteapta pana la 20 de ani sa faci sala, ca la varsta asta nu-i recomandat lucrul cu greutatile, ca-ti inhiba cresterea hormonala.

| Hyperion7 a răspuns:

Asta cu ziua și tipul de musculatura (Luni-piept, umeri triceps) nu știu dacă e foarte eficienta.
Ar fi mai bine sa te mai documentezi in ceea ce privește rutina ta in sala.
Poți folosi aceasta aplicație pe post de coach eventual, daca te ajută! https://play.google.com/......ps/details

Mai multe detalii mai poți căuta pe YouTube sa fii sigur că faci ceva cum trebuie!
Atenție la hidratare!

| LeonardMarianq6 a răspuns:

Nu recomand unui începător, să se antrenează 5 zile pe săptămână, corpul are nevoie de odihna și de o alimentație bună la punct
Poți face trei antrenamente push pull legs sau full body
Full body are avantajele poți lucra grupele musculare de trei ori pe săptămână dar la push pull legs doar o dată pe săptămână
Cu antrenamentul full body poți face încărcări progresive destul de rapide.
Recomand să mănânci 1, 8g proteina pe kilogram
Exercițile le găsești pe Youtube, cum se execută corect.
Să nu faci ego lifting (ridici o greutate cu o execuție proastă)
Mereu trebuie să ai execuția corectă când te antrenezi
Încărcarea progresivă este atunci când crești greutatea la un exercițiu.
Antrenează te până la epuizare 3-4 seturi, trebuie să pui stres pe mușchi că să se refacă
Alimentația, contează cel mai mult