| Lupulalbastru a întrebat:

Vreau sa-mi definesc masa musculara prin anumite exercitii acasa...nu vreau crestere in masa pentru ca astfel luam drumul salii de forta! Ce imi recomandati sa fac acasa in afara de flotari si genuflexiuni?
Am 1.75, 61 kg daca ajuta la cevathinking

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Definirea se face prin alimentatie, nu prin exercitii.

definire = arderea grasimii cu mentinerea masei musculare ( daca slabesti haotic pierzi si din masa musculara usor )

documenteaza-te :
http://www.cristianmargarit.ro/2011/02/antrenament/masa-vs-definire

| Lupulalbastru explică (pentru Cosmin86):

Merci multbig grin Eram putin derutat cu definirea si masa.Acum tot e clar! Deci pana la urma tot voi lua drumul salii de fortalaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lupulalbastru):

Nu vad niciun motiv sa nu iei drumul salii de forta.

daca tie chiar nu-ti place la sala, fa si tu un sport care sa-ti solicite toti muschii ( rugby, arte martiale, inot, sau chiar o combinatie intre 2 sporturi de genul )

| Lupulalbastru explică (pentru Cosmin86):

Ideea e ca nu prea am timp de mers la sala...Am scoala pana la 2-3, sunt obosit si n-am nici un chef sa mai merg la sala! Plus ca in sala trebuie sa am energie iar energia mea o consum la scoala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lupulalbastru):

Atunci din pacate nu o sa ai energie nici pentru alte sporturi...

dar poti sa faci sala ( sau alt sport )seara, sa zicem intre 18 si 19. e destul timp de cand termini scoala pana atunci

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Alergare si iar alergare!

| hunterpainting a răspuns:

Cardio.

scade procentul de grasime, se vad muschii, arati "definit"

Răspuns utilizator avertizat
| RELIABLE a răspuns:

Salut uinte niste exercitii pentru abdomen:
http://www.youtube.com/watch?v=W-9L0J_9qag

| Cosmin86 a răspuns (pentru RELIABLE):

Ala e unul din cele mai proaste programe posibile.

Mai documenteaza-te si tu inainte sa recomanzi o prostie

| alina_8632 a răspuns:

Buna! cele mai bune exercitii pe care le poti face acasa sunt cele aerobice slabesti iti modelezi corpu e si usor si distractiv iti dau eu daca vrei video-uri sau cauta pe you tube pump-it up si sunt mai multe parti bafta :*

| Нор_Ника_1998 a răspuns:

Ridicari la bara, asezari, flotari, paralele, ridicari la pres...