| grgg a întrebat:

Salutare, am 17 ani si fac sala de 7 luni, in primele 4 luni s-a vazut o diferenta la aspectul fizic, dar dupa aceea doar m-am mentinut, asa ca m-am gandit sa iau niste suplimente mai exact proteine, problema mea ar fi ca sunt foarte multe feluri si nu reusesc sa aleg cele mai bune, peste tot parerile sunt impartite, am 1.75 inaltime si doar 61 de kilograme, am incercat sa pun pe mine doar prin mancare dar nu am reusit sa iau prea mult in greutate, niste pareri sau sfaturi pentru problema mea ( sa iau sau nu proteine?, si daca iau de care?)

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Habar n-ai ce vorbesti, corpul uman are nevoie de proteine! le folosesti ca supliment pe langa o dieta potrivita
http://www.culturism.ro/......tein-.html

11 răspunsuri:
| Zorec a răspuns:

Nu lua proteine, au efecte negative asupra corpului dupa un timp.
Corpul uman trebuie sa se dezvolte in mod natural. Daca ai deja pectorali, bicepsi si "patratele", nu ai nevoie de mai mult.

| Goggler77 a răspuns:

Nu iti recomand sa iei proteine, nu sunt foarte bune. Iti recomand sa mananci multi carbohidrati adica sa mananci mult chiar si cand nu mai poti, incearca sa mananci. Dar nu uita sa nu mananci dulciuri sau biscuiti ci paste sau orez etc. Sper ca te-am ajutat, funda terog?

| Zorec a răspuns (pentru DimLight):

Scuza-ma, am crezut ca prin proteine a vrut sa zica steroizi, stii e cam tarziu si inca nu m-am culcat. Mai gresesc si eu.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Zorec):

Picioare, spate? Daca vrei o dezvoltare buna, toate grupele sa fie dezvoltate. Nu precum cocalarii. Piept, brate si picioare de gaina.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Goldenboy97):

Cocalari de plaja laughing))

| Cosmin86 a răspuns:

Mai bine iei carbohidrati decat proteine.

| grgg explică (pentru Goldenboy97):

Inclusiv umeri happy

| grgg explică (pentru Cosmin86):

De ce?

| grgg explică (pentru DimLight):

Imi poti spune si ce fel de proteine imi recomanzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru grgg):

Pai cu proteine nu cresti in greutate. Proteinele refac fibra dupa antrenament, atat.

Fara carbohidrati nu pui muschi.

Cand pui muschi mananci ceva de genul : 60 % carbohidrati, 30 % proteine, 10 % grasimi (deci vezi, carbohidrati dublu ).

Multe proteine si fara carbohidrati consumi LA DEFINIRE, cand vrei sa slabesti si sa mentii masa musculara.

| grgg explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru sfat si explicatie atunci happy