| alfa2 a întrebat:

Salutare
Am decis sa ma apuc de putin sport si as avea nevoie de un program de exercitii pe care il pot face acasa.
Vreau sa cresc putin masa msuculara( Nu vreau sa fiu un "pachet de muschi, cu six-pack si pectorali cat casa" ) Vreau sa am pieptul si bratele formate cat de cat. In acelasi timp cum as putea mari forta in brate. Nu am forta sa fac Tractiuni! x_X
Detin si gantere de 4 si 7 kg.Ce exercitii as putea face pentru a mari forta/bicepsul. Flotarile sunt bune? (As dori un program exact)
PS: Am 17 ani, 1.80+, aprox 70kg.
Multumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Mareste la 4-5 mese pe zi.

Pentru forta :

- proteine si carbohidrati la fiecare masa

proteine =carne, peste, branza, oua, unele legume ( mazare, soia, fasole, quinoa )
carbohidrati = cartofi, orez brun, paste ( de preferat din grau dur ), paine integrala, etc.

- sala, dar exercitii DE FORTA, speciale pentru forta si maxim 5 repetari pe serie ( poti peste 5 repetari, maresti greutatea )

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Shaun T - Insanity workout cardio
bodybest culturism acasa dar ai nevoie de gantere

| Cosmin86 a răspuns:

La tractiuni intra 70 % spate. Tu nu poti face ca n-ai spate deloc, nu ca n-ai brate.

Iar la flotari e 70 % piept si 30 % triceps si deltoid anterior.

In primul rand, cate mese ai pe zi? Ai proteine la fiecare masa? ( sau vrei sa faci forta cu apa plata? )

| alfa2 explică (pentru Cosmin86):

Cam 2 mese ( la pranz si seara. nu mananc mare lucru, pot spune ca mananc chiar putin )
Ce imi recomanzi sa consum?

| alfa2 explică (pentru Cosmin86):

Cam intre ce ore sa imi programez ''mesele''? happy
Cei drept nu mananc foarte mult, sunt inalt din fire si nu am nu stiu ce ''corp''.
O sa incerc sa consum cat mai multe legume si carne.
Iar despre partea cu Flotarile, ce imi recomanzi?
+ ca mai am cv gantere de 4 respectiv 7 kg...
Daca ai Id de mess/skype /fb, lasa-le aici sa putem comunica mai usor.winking
Multumesc! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru alfa2):

Mess, ti-am dat pe privat

| Cosmin86 a răspuns (pentru alfa2):

Mareste la 4-5 mese pe zi.

Pentru forta :

- proteine si carbohidrati la fiecare masa

proteine =carne, peste, branza, oua, unele legume ( mazare, soia, fasole, quinoa )
carbohidrati = cartofi, orez brun, paste ( de preferat din grau dur ), paine integrala, etc.

- sala, dar exercitii DE FORTA, speciale pentru forta si maxim 5 repetari pe serie ( poti peste 5 repetari, maresti greutatea )

| rafa1987 a răspuns:

Nu faci nimic acasa du-te la o sala, alimenteazate bine, cumparati produse si vei avea rezulatatewinking

| alfa2 explică (pentru rafa1987):

Nu am timp pentru sala.
Nu vreau sa ma umflu. Am multi prieteni care fac sala de cv timp( ani ) si nu au putina forta in ei. Eu vr sa fac ''muschi'' nu doar sa am umflu, sa am forta in mine daca ma intelegiwinking.

| rafa1987 a răspuns (pentru alfa2):

Tu vrei sa zici ca prieteni tai sau umflat ca fac sala rolling on the floor depinde ce alimentatie ai, daca nu ai grija ce mananci vei `pati la fel, ca sa faci forta iti trebuie sa maresti greutatea la fiecare serie, si pe timp ce trece cu tot mai mare greutate dar cu ganterele tale de 4 si 7kg vrei forta laughing esti mic si visezi si tu ca toti muschi si patratele happy

| Vince a răspuns:

Aici gasesti raspunsul tau:
http://blog.dito.ro/articole/cum-sa-faci-muschi-acasa/
Sper ca ti-am putut fii de folos.

| ChIpO a răspuns:

Pa pentru varsta ta esti mare.Da la scoala intri de dimineata, faci seara inainte de culcare iar daca intri dupa amiaza, De dimineata.Incearca asta, ca sa ai forta in brate incearca sa ridici scaune.Da si flotarile sunt bune. Daca le faci rapid pune ceva pe spate ex:perne carti... Exerciitile trebuie sa le faci cat poti tu.Eu iti recomand 30min minim

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChIpO):

Asa faci tu forta? rolling on the floor

| Ruletzica a răspuns:

Pai incerci sa faci cat de multe flotari poti si faci sa zicem 5 faci 5 dimineata 5 dupa masa 5 seara dar sa le faci corect cat de jos poti sa ajungi cu pieptul. iti garantez ca in 3-4 saptamani se vede diferenta. fac cate 5 cum ti-am spus si dupa vreo 10 zile faci cate 8 dupa mai 10 faci 10 dar sa ai o ora exacta si sa faci mereu, nu de ex azi faci 10 maine 3 si tot asa... nu in fiecare zi la 8 dimineata sa zicem faci 5 la 3:30 dupa masa faci 5 si seara pe la 8-9 tot 5
Sper ca ti-am fost de ajutor. daca iti merge! si garantez. cam in 3 sapt. o sa poti sa faci tractiuni! depinde de tine! tinete tare si nu te lasa! Bafta