| Sergiu0709 a întrebat:

Salutare, am o problema, imi scapa lantul.
Pot sa va spun pinioanele nu sunt uzate deoarece am verificat la fel si la angrenaj.
Schimba ferfect 2x1...9 cat si 1x1...9
Si lantul este nou, azi a fost achizitionat.
Am incercat sa apas tare cand apas frana dar nu scapa, doar in miscare cand ma las mai tare.
Poate sunt clichetii?
Sau mai poate fi altceva?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate! Daca lantul este nou ori este mai lung, ori foaia de angrenaj tocita, ori pinioanele, ori intinzatorul este pus prea in fata si trebuie rtras catre spate din surub.

| Mirel4412 a răspuns:

Cel mai probabil are prea multe zale, ceea ce il face sa fie larg. Cauta pe Youtube cum vezi daca un lant e larg, nu are rost sa-ti explic. A doua situatie ar fi ca pinioanele sa fie uzate.

| Gligore2000 a răspuns:

Ce schimbi ultima data, aia este.