| xAditzZa a întrebat:

Salutare.
am si eu nevoie de niste sfaturi
de curand am sa ma apuc de sala ca sa imi maresc masa musculara, de precizat ca am 1.87 si 58 kg.Am incercat sa ma ingras dar cat de mult as manca nu se pune nimic pe mine laughing.
Deci voiam sa va intreb daca sa iau proteine sau nu.
va rog niste sfaturi

7 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Ectomorf.
Si eu sunt ectomorf vegetarian iar in 4 luni am dezvoltat masa musculara prin astfel de exercitii :
http://youtu.be/RFPsvF3UOdo\
Daca esti fata
http://youtu.be/I6ePL8OFb6M

Alimentatia ta trebuie sa contina :
50% Carbohidrati
30% Proteine
20% Grasime.

| greyhound a răspuns:

Suplimentele te ajuta, dar sunt doar o parte a procesului. Antrenamentul, alimentatia, odihna, le-ai pus pe astea la punct, poti sa iei si suplimente.
Ca oricaruia care vrea sa se apuce de sala, si tie iti zic sa te apuci sa te informezi bine cu privire la activitatea asta, ai la indemana zeci de site-uri de profil. Daca te duci noob la sala, ajungi mai tarziu sa regreti.

| IulianDornianu61 a răspuns:

1. Daca ai 1.87 si doar 58kg inseamna ca esti ectomorf ( o categorie somatica la care nu se asimilieaza nici grasimile nici masa musculara repede ). Daca vrei sa pui pe tine ceva, apuca-te de sala si ai grija sa consumi hrana bogata in proteine si carbohidrati ( de preferat ar fi carne, iar carbohidrati din fructe si cereale gen orez sau paste fainoase ). Nu lua proteine din alea prafuri sau cum sunt ele ca iti risti sanatatea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IulianDornianu61):

" Nu lua proteine din alea prafuri sau cum sunt ele ca iti risti sanatatea", de ce sa-ti risti sanatatea?

posti sa argumenteazi prostia asta de raspuns?

p.s. : carbohidrati din fructe? hai serios?

| mbzba a răspuns:

Proteine nu lua, un prieten foloseste, nu il ajuta deloc, tot slab a ramas chiar daca a frecventat si kickbox 1 an si sala 2 luni.
Apucate de sala, antrenorul de acolo ti-ar putea face o programa pentru a pune masa dar principalul e masa, mai multe mese pe zi 5-6 cate poti tu, dar cate putin, nu mananci sa te indopi.Somnul tot mult conteaza.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru mbzba):

Pentru ca proteinele NU sunt ca sa cresti, proteinele repara fibrele distrusa de antrenament

daca vrei sa cresti te orientezi spre CARBOHIDRATI ( aia sunt cheia ) si eventual creatina.