| Cristi6811 a întrebat:

Salutare. Am si eu o intrebare la care nu am gasit raspuns pe internet. Pt cei care faceti sala luati pauza intre nr de repetari? Si cat timp luati? Intre serii cel mai bine ar fi 45-1min dar intre repetari cat ar trebui sa iau?

Răspuns Câştigător
| AnthonyWhite a răspuns:

Lucrezi la un anume exercitiu adica la anume grupa musculara trebuie sa nu se raceasca
iar ca sa nu sa se raceasca si exercitiul sa fie eficient exact cum ai zis tu 45sec-1 min
iar cand treci la alt exercitiu alta grupa
2-3...5 minute

3 răspunsuri:
| wanted1 a răspuns:

Pauză: 3-4 minute maxim 5.

| xXNinjaTopXx a răspuns:

Cât să-ți tragi răsuflarea pentru următoarea repetare... depinde și ce/cum lucrezi: de la 1 secundă sau chiar mai puțin la biceps până la 3-4 secunde la squats de exemplu (depinde cum te simți și cât de heavy lucrezi).

| xXNinjaTopXx a răspuns:

Am uitat să menționez că timpul acela se schimbă cu cât ești mai aproape de terminarea setului (3-4 sec las pe la ultimele 2-3 repetări). Tu încearcă să ții cât mai mult mușchiul sub tensiune, fără să-l lași să se odihnească. O să-ți găsești singur ritmul.