| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor,

Am 17 ani, 1, 85 m, si am 75 kg, as vrea sa fac ceva masa musculara... am fost la sala timp de 2 luni, dar nu s-a vazut cine stie ce diferenta, poate de abia de la 4-5 luni + se vede,,,

Problema este ca nu prea am timp de sala, si as vrea sa ma apuc sa fac exercitii acasa.

Acestea sunt urmatoarele exercitii pe care le fac acasa :

* 4 serii a cate 12 repetari - flotari | pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 30 repetari - flotari la perete| pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 40-50 repetari - abdomene | pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 20 repetari - ridicari pe varfuri | pauza 30 de secunde intre serii
* 4 serii a cate 20 repetari - genoflexiuni | pauza de 30 de secunde intre serii
* 4 serii a cate 20 repetari - flotari cu picioarele pe un scaun| pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 30 repetari - flotari in genunchi| pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 30 repetari - flotari in genunchi cu bratele pe langa corp| pauza 1 minute intre serii
* 2 serii a cate 20 - ridicari de trunchi dreapta, stanga| pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 20 - sarituri | pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 20 - genoflesiuni cu mainile la la cap | pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 20 - Flotari de judoca | pauza 1 minute intre serii
* 4 serii a cate 10 - Abdomene de alergator | pauza 1 minute intre serii

+ In timpul zilei mai alerg in jur de 30 minute, vr sa ma mentin in forma sa nu obosesc la cel mai mic efort de miscare.

O sa-mi cumpar niste gantere de 5-10 kb, poate si mai mult in timp, si o bara cu greutati,

Intrebariile mele sunt :
1: sunt bune aceste exercitii
2: ce exercitii imi mai sugerati ce se pot face de acasa sau in aer liber.
3: ce imi sfatuiti sa mananc zilnic?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Clar ca NU. Pentru muschi faci MAXIM 8 repetari. Poti peste 8 => maresti greutatile folosite.

2. acasa nu pui muschi, acasa ramai un COPIL FIRAV, punct.

3. 4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati. E ok sa mananci singur mai mult decat o familie de 4 persoane ( altfel nu pui muschi ).

p.s. : muschii se pun in ANI DE ZILE cu sala + multe mancare + suplimente, si tu te plangi de 2 luni... maturizeaza-te.

| Vladut650 a răspuns:

Nu poti face muschi acasa, astea sunt prostii.

Cu flotari si abdomene nu faci muschi, daca tot faci toate chestile astea acasa. de ce nu te duci 60 de minute pe zi la sala?

| Flavius1998 a răspuns (pentru Vladut650):

Nu vrau sa fac muschi, adica nu vreau sa fac cine stie ce, dar nici "schilod", vr sa ma mentin in forma.

| Vladut650 a răspuns (pentru Flavius1998):

Pai daca vrei sa te menti in forma iesi la alergat. Sau ia un abonament la sala, costa intre 100-150 de lei. Acasa faci degeaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flavius1998):

Crezi ca daca te duci la sala, gata faci "muschi" sau "cine stie ce"...

dupa cativa ANI de sala o sa arati UN PIC mai facut, atat happy