| cena2 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare pentru cei care stiu! Eu m-am apucat de sala si manc pe zi c-am jumatate de kg de miez de nuc, pentru ca are multe proteine dar am auzit ca ingrasa, e bine ce spuneti sa mai manc?

9 răspunsuri:
| JokerV a răspuns:

E cam mult intr-adevar nucile au proteina dar contin si carbohidrati si acizi grasi incearca sa reduci pe la 100g daca tot iti doresti atat sa consumi nucii

| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = carne, branza, oua, lapte. Restul au o cantitate nesemnificativa de proteine, nucile au putine proteine si de proasta calitate (nu au profil complet de aminoacizi). Nu mai te lua dupa "auzite", veziconcret ce procent. in proteine aualimebtele, foloseste google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jumatate de kg pe zi e foarte mult, aportul caloric fiind foarte mare(100 g au in jur de 650 de kcal), chiar daca faci sala si ai nevoie de ceva mai multa energie. Poti manca nuci, sunt chiar recomandate, dar nu in cantitati atat de mari.Din punct de vedere caloric, ar fi bine sa nu depasesti 100 g(maximum)pe zi.Numai bine.

| DimLight a răspuns:

Pai si celelalte mese? astea le mananci in plus fata de mesele normale? daca da e cam mult..redu undeva la 200-250g nu cred ca are nevoie organismul de mai mult de atat, la 500g mie imi pare ca te indopi cu nuci daca mananci zilnic happy

Răspuns utilizator avertizat
| SerbanSnake a răspuns:

Depinde de fizic daca esti gras elimina carbohidrati,redu painea cartofi pastele etc,daca esti slab si vrei sa iei in masa,introdu in alimentatie carbohidrati, proteine, cat mai multa paine orez, carne cartofi, odihna cam intre 8-10 ore de somn, si multa rabdare, bafta.

| ionut2424 a răspuns:

Salut! Frate nu-i neaparat sa mananci kg de nuci sau altele.tot ce trebuie parerea mea sa ai un program de masa si mesele sa contina multe proteine si vitamine. mai sun legumele si fructele (portocale, mere) eu zic ca nu e bine sa exagerezi cu tot felul de mancaruri, sa ai mesele echilibrate. oricum sa nu crezi ca daca exagerezi cu mancatu te faci plin de muschi intr-o luna.bafta

| cena2 explică:

Mers mult tuturor! Nu am sa mai manc asa mult miez pe zi! Eu mancam la fiecare masa (6 mese pe zi) programul meu este asa 8 masa 9:30-10:30 sala 11 masa, 13 masa, 14:30-15:30 sala, 16 masa, 17 o gustare mica, 18:30-19:30 sala 20:00 masa! e bine programul? Cu sala o zi da un nu asa fac

| Irinuca17 a răspuns:

Da, nucile ingrasa. O jumatate de kg e cam multicel. Nucile au o valoare calorica mult mai mare decat cea a carnii, dar o manuta / zi nu face rau!