| Eduard75 a întrebat:

Salutare, Am 17 ani si am o intrebare care nu i dau de cap.
Fac sala de 6 luni. obiectivu meu este sa iau masa musculara
de cand m-am apucat am luat 6kg acum am 58kg.
Pot lua vreun fel de steroid? stiu ca nu sunt buni la varsta mea, dar iau protectie de ficat, am luat creatina aminoacizi proteine, dar cresc foarte greu. Deci ce steroizi ar fi ok pentru varsta mea?

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

1. 6kg in 6 luni nu e nimic de neglijat. cu un genetic normal si o alimentatie normala un om pune cam 7-9 kg de muschi intr-un an. tu cu tot cu grasime te indrepti spre media aia. daca ai luat si suplimente ai gresit ceva la alimentatie sau antrenament.

2. ia boss deca-durabolin, danabol si sustanon sau testo 800 si "protectie de ficat" sa vezi cum in 6 saptamani te ia ambulanta cu farasul de pe asfalt si la 22 de ani la femei o sa folosesti limba impinsa de degete si eventual un ficat bionic. NU EXISTA STEROIZI PENTRU COPII!

3. din proprie experienta iti zic: am luat deca-durabolin dat de medicul ortoped pentru o fractura nasoala la mana. este un steroid care ajuta mult la recuperare osoasa. cu tot PCT (post cycle therapy) am ajuns la endocrinolog cu sistemul hormonal dat peste cap si mi-a luat 13 luni sa revin la cote cat de cat normale. asta vrei? sa stai din doctori in doctori? steroizii nu sunt prafuri de amino (proteina e tot amino, creatina tot aminoacid e, etc). steroizii sunt categoria grea. aici fara doctori, nutritionisti, antrenori, BANI nu faci nimic. daca tu mananci 2000 kcal pe zi, la un ciclu de stero trebuie sa bagi cam de 4 ori mai mult. ai tu timp sa iti dedici viata sportului de performanta? ai mii de euro de dat pe stero, alimentatie, antrenori, suplimente? ai timp sa vizitezi doctori daca ceva nu iese cum trebuie?

prietene, liv52 vs steroizi = ficat facut praf. si asta e inceputul. urmeaza insuficienta renala, cardiaca, acnee pe tot corpul si poti ajunge la rupere de tendoane, muschi, agresivitate ridicata (necontrolata), micsorarea testiculelor, debalansare hormonala, etc.

nu exista steroizi pentru varsta ta. steroizii se iau in ciclu. de obicei 3-4. unul are efecte secundare diminuate de altul si tot asa. pe urma faci PCT, care iar sunt 2-3 produse. deca-durabolinul de ex, folosit ca steroid la sala, mareste productia de estrogen (nu ai nevoie de asta), ca sustanonul sa o diminueze mult, dar inhiba productia de testosteron, pe care o dezinhiba danabolul. si tot asa. si la PCT la fel. unul reduce testosteronul sa tina estrogenul la un nivel constant, altul ridica producerea de testosteron si tot asa.

tu crezi ca steroizii sunt creatina? o iei, nu o iei, aia e. aici o zi de pct pierduta = efecte secundare grave.

inceteaza cu visele idioate. ca sa dai bine la 2-3 pitipoance iti arunci sanatatea la gunoi, si cand ajungi cu ele in pat impingi degetul cu limba sau invers?

| Cosmin86 a răspuns:

Cate fripturi mananci pe zi?

| MistretulPufos a răspuns:

Eu zic sa nu iei (iti micsoreaza testiculele huehuehue)

| florynmondialul a răspuns:

Lasa steroizii pentru mai tarziu ca acum trebuie sa ai o baza de la care sa pleci! Daca nu te alimentezi corespunzator si nu te antrezi hard degeaba bagi orice ca nu prea vei avea rezultate! Ah si sa nu uit de odihna, minim 8-9 ore!

| c0ntsimplu a răspuns:

Ai o dieta vai de viata ei, daca zici ca ai pus doar 6 kg in 6 luni si mai cred ca te antrenezi prost, plus ca iei proteine / creatina.
Parerea mea sincera este sa te duci la un Nutritionist specializat in domeniu, iar daca respecti programul care ti-l da, crede-ma ca vei avea rezultate de nedescris.
Eu fac de 3 luni sala si am pus 10 kg de masa musculara, dar dieta e dieta, antrenamentul e antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru c0ntsimplu):

10 kg de masa musculara in 3 luni? copil mic...