| sherome a întrebat:

Salutare, as dori sa va intreb ceva legat de suplimente. Am 1.84 si 65 de kg. Deci clar sunt un ectomorf declarat, mai ales ca am si o varsta. Am 30 de ani. Am tot incercat de a lungul anilor sa ma ingras si fara niciun rezultat. Am fost la doctor, mi au zis ca nu trebuie sa mi fac griji ca am un metabolism foarte rapid ca am arderi intense si bla bla. Dar pur si simplu nu ma simt bine in pielea mea orice ar spune 10 mii de doctori. Din mai 2016 am inceput sa ma duc la sala, am zis ca orice ar fi nu mai renunt si merg pana in panzele albe sa vad daca totusi pot sa pun cateva kg pe mine. Am mers vreo 6 luni, si ce credeti : nimic niciun rezultat. Pentru ca aveam o oarecare problema cu alimentia, mancam putin nu puteam manca mai mult. pur si simplu imi venea sa vomit daca mancam mai mult. Am luat pe langa sala si mancare, si niste suplimente. Am luat de la firma Matrix carbohidrati. Numai carbohidrati. bani aruncati degeba, nu au fost buni de nimic. Am schimbat si am luat alte suplimente : Mass Tech de la Muscletech. au fost asa si asa dar la fel fara vreun rezultat. Dupa 6 luni jumate de sala, am renuntat vreo cateva luni din cauza unor probleme, iar acum m-am reapucat. Dupa 3 luni de pauza am reinceput sala, si forte noi

5 răspunsuri:
| vlad_9687 a răspuns:

Acum depinde de sistemul tau imunitar mancarea pe care o mananci si felul cum iti functioneaza corpul, multi zic ca acest ''junk food'' te ajuta sa te ingrasi dar nu e chiar adevarat. Eu cred ca tu cauti mai mult sa ai un corp sanatos cu o masa musculara adegvata (totusi nu cred ca sunt de mare ajutor deoarece am 14 ani xD )am intalnit oameni de genul care fac tot ce pot dar nu se ingrasa Incearca astea:
1.In idealul tau de a pune masa musculara ai nevoie sa mananci, in asa fel incat sa creezi un surplus de calorii. Asta nu inseamna ca trebuie sa mananci tot ce prinzi, ci doar suficient cat corpul tau sa utilizeze la antrenamentul la sala sau un sport pe care il practici.
2.Asigurati-va ca alimentele pe care le consumati sunt o alegere sanatoasa.Alege proteina sanatoasa din carne, spre exemplu: curcan, pui, peste, carne de vita, lapte degresat, albus de ou si branzeturi usoare. Baga carbohidrati cum ar fi: cereale, ovaz, orez, paste, fructe si legume.
3.MANANCA DES
Cel mai bine este sa mananci frecvent cu majoritatea meselor constand in alimente cat mai naturale si cat mai fresh, eventual un shake maxim 2 pe langa mese.
4.ANTRENEAZA-TE
Nu vei castiga masa musculara daca nu te vei antrena, asta este sigur si aceasta mancare se va depune ca grasime.
5.Vei creste atunci cand esti odihnit. Acest lucru inseamna sa dormi 8 ore noaptea. Atunci cand dormi corpul tau se repara si in acest fel cresti in masa musculara. Lipsa somnului nu este recomandata atunci cand vrem sa crestem in masa musculara.

| KillaNoFilla a răspuns:

-Secretul foamei este combinatia zahar lipide(inghetata, prajituri, tort, etc). Garantez ca na-i sa vezi cofetar slab decat in revista sau excepti.Ea cate o inghetata, doua pe zi.

-Nu bea apa pana dupa mancare.
-Ceva sos dulce/picant pe langa meniu principal ajuta.De ce crezi ca nu lipseste din kebaberie.
-Aproape sigur poti sa consumi 1l de suc gen prigat chiar dupa o masa copioasa desi nu e sanatos sa-ti incarci ficatul cu atat zahar.La fel poti face si cu o tableta de ciocolata.
-Pune-ti unt in loc de margarina.
-Cascavalul iar-si e bogat in calori.

| Annamaria21 a răspuns:

Du te la endocrinolog, sunt niste injecții cu hormoni care se fac atunci când nu ai greutatea normală, numai ca exista riscul sa te ingrasi prea mult după, trebuie sa stai de vorba cu medicul in privința asta

| sherome explică (pentru Annamaria21):

Am inteles! Mersi frumos Ana!

| sherome explică (pentru vlad_9687):

Mersi mult!