| ioLiricaftw a întrebat:

Cat de curand am cumparat un mass gainer de 1, 5 kg (aptonia) de la decathlon exact acesta : http://images.webizi.oxylane-group.com/......907_1.jpg,
si as dori sa stiu niste instructiuni de utilizare, cand trebuie folosit si cum; un raspuns cat mai concret, stiu ca sunt instructiuni pe ambalaj dar doresc un raspuns din partea cuiva care a mai folosit acest produs, sau care cunoaste despre ce este vorba.
Multumesc anticipat, funda pe merit.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Tu cumperi un produs care nici nu stii cum se administreza? Atunci, de unde stii ca ai nevoie de el?

Un supliment se ia in functie de ce-ti trebuie, in functie de inaltime, greutate, de ce nu poti acoperi din mancare, etc.

Spre ex. daca nu poti sa-ti acoperi 2 grame de proteina / kg-corp zilnic si 4 grame de carbo, atunci cumperi un gainer.

Ma rog, iei o portie dimineata, cu 30 de min inainte de micul dejun si alta imediat dupa antrenament, acestea sunt cele mai importante momente in care consumi proteine+carbohidrati cu absorbtie rapida ( asta contine ala ). Mai poti lua si in restul zilei, intre mese, cat sa-ti asiguri din alimentatie + gainer cele 2 grame de proteine/kg-corp zilnic.

Si nu e un produs prea bun, orienteaza-te si tu spre firmele de calitate ( dymatize, ON, bsn, etc. )