| NissanNavara a întrebat:

de vreo 8-9 luni am inceput sa fac exercitii fizice acasa: abdomene, flotari, genoflexiuni, sarit coarda, haltere-gantere si asa mai departe. Aceste antrenamente le-am facut si inca le fac in fiecare zi, nu trece o zi fara exercitii fizice. Dar am auzit de la mai multe persoane ca ma supra-antrenez si de aceea nu am multi muschi, altii au zis sa ma antrenez o zi si una sa stau... ce parere aveti? cum ar fi mai bine sa ma antrenez?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Te antrenezi haotic.

si nu mentionezi NIMIC despre alimentatie.

Muschii se fac CU MANCARE, fara alimentatie speciala, CUM naiba sa se formeze doar cu exercitii?

Ai macar 5 mese consistente pe zi, proteine la fiecare masa?

| cristi1505 a răspuns:

Te supraantrenezi! Muschiul nu creste in timpul antrenamentului,ci in timpul odihnei sustinut de o alimentatie bogata in proteine.
-Proteinele se gasesc in carne,oua,lactate etc.
Trebuei sa antrenezi o grupa o data, maxim de doua ori pe saptamana. Poti urma un antrenament clasic de genul:
Luni: piept si biceps
Marti: coapse, gambe si lombari
Miercuri: abdomen si oblici
Joi: spate, umeri, trapez
Vineri:triceps antebrat

| hibrid112 a răspuns:

Eu fac asa luni marti pauza miercuri apoi joi si vineri weekend pauza

| pris99 a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca ai renunta la cateva, sa ai un nr. fix de exercitii fizice! Si cei care ti-au spus ca te supra-antrenezi au avut dreptate! Concluzie: fa incontinuare exercitii fizice, insa mai putine!

| eddie20 a răspuns:

Trebuie sa lasi muschii sa isi revina dupa ce te antrenezi. Muschii nu cresc in timp ce tu faci exercitii, ci in timp ce te odihnesti/dormi, de aceea e bine sa dormi mult dupa ce termini cu exercitiile, asta am invatat-o de la fostul meu instructor de la sala. Poti face o zi da una nu, dar daca vrei sa continui sa faci zilnic incearca sa lucrezi intr-o zi o grupa sau doua de muschi iar in urmatoarea zi alte grupe, pentru a nu iti suprasolicita corpul. Bafta!

| RozaCinni a răspuns:

Parerea mea este ca in primul rand ar trebui sa faci tractiuni, abdomene, si pentru restul grupelor cu gantere reglabile +ridicari de picioare uite un video care te.ar putea ajuta http://www.youtube.com/watch?v=jrsQH3IPNnQ

| Gopo4422 a răspuns:

Eu cred ca ar fi foarte bine sa faci exercitii fizice de 6 ori pe saptamana adica faci de luni pana sambata si duminica stai si te relaxezi pentru ca asa fac si eu si sincer sa fiu am si slabit 5 kg am si pus nuste muschiuleti pe mine. Daca te-am ajutat astept FUNDA!