| Alex9778 a întrebat:

Salutare, mi-am pus in plan sa slabesc. De mancat mananc sanatos doar ca fara sport observ ca merge greu, daca fac diverse flotari de mai multe tipuri scap de grasimea de pe piept sau doar se intareste pieptul? Si inca ceva, ce tip de abdomene sau cardio stiti care ajuta mult la slabit burta? Astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Incearca astea 4 exercitii:Burpees, genuflexiuni, fandari si alergare in sprint. Fandarile daca ti se par prea usoare poti sa le faci cu 2 gantere in maini de 1-5kg sau alta greutate care sa le inlocuiasca. Flotarile nu te vor ajuta la slabit dar nu iti vor face nici rau.Succes!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Incearca acest program cardio
http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/......ii%20acasa
dar importanta este si dieta si mancarea sanatoasa ingrasa
http://sa-slabim-sanatos-impreuna.blogspot.com/
totul care contine calorii ingrasa, doar apa nu

| Violleta2022 a răspuns:

Grasimea nu se intareste, dimpotriva, raamne acolo ca o pernuta pufoasa.
Fa sport, ca sa imbunatatesti aspectul pielii, ca aia topeste grasimea si tonifica muschii corpului.

| sierra1 a răspuns:

Cîți ani ai, câte kile, înălțimea, sexul?

| Alex9778 explică (pentru sierra1):

Aproape 21 de ani, kg aproximativ 97 inaltime 1 83 si sunt baiat

| sierra1 a răspuns (pentru Alex9778):

Eu cred că exercițiile de forță îți adaugă masă musculară și nu obții ce dorești.

Un efort prelungit și mediu ca intensitate ar fi util pentru tine. Exemplu cel mai bun ar fi jogging 1-2 reprize de minim 30 minute pe zi sau ciclism în ritm alert măcar 1 oră pe zi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sierra1):

Masa musculara arde grasimea. Marind (chiar si putin) masa musculara, iti accelerezi metabolismul si arzi mai multe grasimi stand degeaba, decat fara acea masa musculara.

| Kerre a răspuns:

Nu poti slabi pe "grupe"! Daca slabesti, iti reduci procentajul de grasime in tot corpul nu doar intr-o parte! Daca esti intr-un deficit caloric atunci vei slabi, cand corpul nu mai are energia necesara pentru a se sustine atunci va folosi energia din tesutul adipos adica din stratul de grasime. Deci nu exista exercitii sau ceva pastila magica care sa te faca sa slabesti, slabesti atunci cand esti intr-un deficit caloric.

| Sigfrid a răspuns:

Smecheria e cam asa:
Flotarile, genuflexiunile si abdomenele nu te ajuta in mod special ca sa slabesti.
Dar facand doar cardio (adica plimbare, alergat, mers pe bicicleta etc.) risti sa ti se lase piele. Nu stiu exact cum sa descriu treaba, dar poti sa cauti pe net poze reale cu before-after si cred ca o sa intelegi la ce ma refer.
Ma rog, concluzia e ca ar fi ideal daca ai continua sa faci flotari si tot ce iti trece prin cap.
Si dieta e destul de importanta. Aplicatia MyFitnessPall te poate ajuta sa iti menti numarul de kcalorii consumate

| aXy99 a răspuns (pentru Sigfrid):

Dieta este CEA MAI IMPORTANTA, nu doar "destul de importanta". Nu ti se lasa pielea daca faci cardio, nu mai abera. Daca slabesti multe kg si o faci brusc risti sa ti se lase pielea, nu daca faci cardio.