| alleks01 a întrebat:

Salutare

Prin pauze, la scoala, mai fac cate un skandenberg cu colegii. Ii dau pe majoritatea, insa problema e ca dupa ce ii dau, practic dupa ce ma fortez, ma doare extraordinar de tare osul de la cot spre umar, uneor si osul de la antebrat

Care ar fi problema?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| ThQ a răspuns:

Si eu in pauze fac skandenberg cu colegi si mi s-a intamplat si mie pentru ca te fortezi prea tare cand simti ca nu mai poti oprestete

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Problema este ca vrei sa te dai mare(nu te supara)fata de colegi.Incerci sa dai totul din tine.Nu te incalzesti inainte de a face skandenberg cu colegii.

| prye a răspuns:

Poate te fortezi foarte mult...incearca,ca inainte de a face skanderberg sa iti pui ceva moale sub cot(burete,prosop, bluza, etc) si sigur merge fundita?

| Manne a răspuns:

Probabil ca ti-ai intins bicepsul/tricepsul sau ti s-au intins ligamentele... Abtine-te de la fortari de genul asta si pune-ti o fasa...

| alleks01 explică:

Nu m-ati inteles, in timpul meciului nu am nicio problema, si nici la cot nu am nimic. Dupa ce nu am mai fortat, s-a pus durerea...

Am inteles ca ar fi problema la un nerv care s-ar fi fracturat, care nu se afla la incheieturi (de aici => nu ma doare la cot), deci nu stiu.

| alleks01 explică:

Am vazut pe un forum un caz asemanator, uitati informatia concreta :

"Cel mai probabil este o leziune a nervului brahial, de aceea durerea iti radiaza si nu este localizata. Este aproape imposibil de rezolvat, chiar cu pauza. "

Este adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alleks01):

Nu, e o aberatie de copii mici.

Cand o sa se obisnuiasca tendoanele nu o sa mai aiba dureri.