| stangaionut a întrebat:

am 12 ani si vreau in vara aceasta sa imi cumpar niste haltere de vreo 1kg 2 kg nu stiu.voi ce ziceti de cate kilograme sa imi iau haltere si cam cate minute pe zi sa ma antrenez. vreau deoarece is cam grasut si vreau sa si slabesc
nu conteaza ca am 12 ani

11 răspunsuri:
| 1000bodies a răspuns:

Ia-ti de 1 kg.

| RazerAbyssus a răspuns:

Du-te la sala.

| SebyMK4 a răspuns:

Gasesti pe first bike de acolo am si eu de 3kg

| bogdanlex a răspuns:

Nu iti trebuie haltere la varsta asta deloc pentru ca muschii sunt in dezvoltare pana la 18 ani depinde de corpul fiecaruia maxim 17, si daca te apuci de haltere ramai mic de statura pentru ca muschi devin solizii, vrei sa slabesti du-te si alerga 3, 5km zilnic si iti garantez eu ca dai tot tesutul adipos de pe tine,asta daca te tii serios, mananci sanatos la asta ma ref la legume fierte, salate, fructe, carne fiarta, supe si fara bautura si tigari cum sunt tentatiile acum si ai rezultate chiar in primele 2 3 sap

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdanlex):

Serios? halterele de care zice el sunt mai usoare decat o plasa de cumparaturi

| bogdanlex a răspuns (pentru Cosmin86):

Tinere are 12 ani, mai documenteazate si vezi ce se spune despre aceste gantere si cand este indicat sa le utilizezi, nu te ajuta foarte mult acum, si ramai si mic pentru ca muschiul stagneaza, documenteazate si apoi revino cu un argument.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdanlex):

Un argument e greutatea. Sincer, o plasa de cumparaturi de 5 kg are efect mult mai mare decat o gantera de 1 kg, tu crezi ca corpul tau "stie" ca e gantera sau haltera? stie doar de greutate, ATAT

Si totusi, nu a ramas nimeni mic de la cumparaturi happy

| bogdanlex a răspuns (pentru Cosmin86):

Mestere eu am vrut doar sa evidentiez ca nu este ok la varsta asta, am prieten care a facut lucrul asta si a luat-o in gura scuzami expresia si nu trece de 1.60, e tot un pachet de muschi si ce la ajutat? ganditi-va si consultati un specialist inainte de a practica cevahappyparerea mea

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdanlex):

Da, intamplator am consultat.
si tu spui ca prietenul tau e pachet de muschi lucrand cu 1-2 kg, cat a zis tipul de mai sus?

| bogdanlex a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, a inceput tot asa cu 1 2 kg, si treptat a ajuns la 30, indiferent de greutatea ganterei va fi la fel, eu am vrut doar sa va arat rezultatele obtinute cu aceste gantere, poate sa alerge lejer pana la 14 15 ani constant nu alerg 2 hre azi si toata sap nu mai fac nimic, trebuie sa ai continuitate in tot ce faci, si apoi la 14 15 poate sa faca cu ce gantera vrea muschiuletul luiwinking, pentru ca atunci muschi sunt relativ dezvoltati fata de cei de la 12

| bridget a răspuns:

Deocamdata alearga 10 min pe zi.Nu-ti trebuie gantere!