| squizzy802 a întrebat:

Salutare TPU! Am 15 ani si practic box de aproximativ un an de zile. Problema este ca nu am acea viteza explozibila cand lovesc cu bratele pe care majoritatea de varsta mea o au(am 60kg si 1.72). Stie cineva cum imi pot creste viteza in brate ca sa pot lovi mult mai rapid si exploziv?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sub-ponderal si de aici lipsa de putere si reactie incetinita la miscare, fiindca esti subnutrit.
Ti-as recomanda sa mananci mai mult si mai bine ca sa poti lua in greutate, sa poti avea putere sa lovesti si sa ti se imbunatateasca ritimul lovirii.
La 1.72m ar trebui sa ai 65-70kg ca sa fii apt sa practici boxul!

| sierra1 a răspuns:

Antrenorul ce zice de chestia asta? (doar el te VEDE și eventual poate corecta dacă e ceva de corectat)

| raMLesS a răspuns:

Loveste mai mult, exerseaza loviturile in aer de exemplu si incearca sa lovesti cat de repede poti.
Fa asta timp de 10 minute in fiecare zi si o sa te imbunatatesti, nu trebuie sa lovesti cu toata puterea, trebuie sa lovesti rapid, asta e cel mai important, fa shadow boxing.

| MrAM a răspuns:

E vorba de a-ti dezvolta musculatura responsabila acelor lovituri. Sa zic ca vrei sa arunci o directa, aici lucreaza muschii spatelui cand pivotezi, deltoid si muscii bratului gen biceps, triceps si antebrat. La upercut ai nevoie atat de muschii picioarelor cat si abdomen si spate. Cauta sa faci cat mai multe exercitii pentru rezistenta.
Gen brate, tractiuni la bara flotari pentru triceps, piept, spate etc.
Genoflexiuni, sarit coarda etc.
Ai nevoie de stamina in primul rand.
Si antrenamente la sac,
Vrei sa ai o directa buna, exersezi lovitura aia de 100 de ori la u antrenament pana o perfectionezi dupa care treci la altceva etc.