| ZZZttt a întrebat:

Astazi mi-am facut un abonament la sala, precizez ca nu am mai mers niciodata la sala. Ce exercitii imi puteti recomanda si la ce aparate, pentru inceput? Va multumesc happy!

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Logica unui om prost: fac abonament si pe urma ma intreb ca naiba fac la sala.

ca daca te ducea capul procedai exact invers

| vocea a răspuns:

Pai in primul rand instructorul te va invata si te va ajuta foarte mult la inceput dupa o perioada nu o sa mai ai nevoie de el, cu toate iti voi trimite in link succes
http://valentinbosioc.com/ce-trebuie-sa-stie-un-incepator-in-sala-de-forta/

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Care este obiectivul tau, in primul rand. si chiar daca ma apuc sa iti explic ce exercitii sa faci si cum se executa fiecare, nu prea ai sa intelegi, asa ca iti recomand sa vorbesti cu antrenorul din sala, sau sa cauti filmulete pe youtube, e mai simplu daca vizionezi, dacat daca citesti

| ubox7007 a răspuns:

-Bench press(dar nu foarte mult :P, ca banuiesc ca nu vrei sa ti se vada pectorali mai mult ca sani :D)
-Ridicari laterale pentru deltoizi
-presa militara
-ridicari frontale.
-Tractiuni cu priza apropiata.
-Flexi biceps
- extensi triceps la helcometru
- deadlift.
-Genoflexiuni cu bara in spate (daca ai un instructor iti arata el, daca nu imi spui si iti caut niste video pe youtube, dar poti si sa scrii high bar squats), bombeaza fundul, tonifiaza coapsele.
Acuma na, ce am scris si eu ce aveam in minte pe moment, dar ar fi bine daca ai invata grupele musculare, in mare nu cu amanuntul. Seriile de obicei faci intre 3-4 seri cu cate 8-12 repetari. Greutatiile le alegi dupa cate repetari poti faci, dar genoflexiunile si deadlifturile, cat timp le poti faci corect, nu te sfii sa sari la mai multe kile, dar mare grija cu forma si bineinteles cum te simti.
Uite aicea un link unde (daca dai mai in jos) gasesti partile corpului si iti alegi ceea ce vrei sa antrenezi, din pacate e in engleza, dar iti arata cat de cat forma http://www.bodybuilding.com/fun/bbmaintrain.htm
Dar retine ca genoflexiunile si deadlifturile fac fundu si coapsele frumoase si ferme, dar de asemenea ai grija si la cum mananci, mananca cam minim 200g carne pe zi, nu cred ca e greu :D si legume

| 1cristian1990 a răspuns:

Bună! Nu sunt un expert și e greu sa îți explic vreun exercițiu aici! Cel mai bine întreabă detaliat instructorul tot timpul, el trebuie sa te îndrume pentru a nu face o greșeală! Îți recomand de asemenea aplicații pe telefon de genul acesta! Nu fa de prima data multe exerciții bea multe lichide și recupereaza-te suficient după antrenament! Succes!

| Madalina2696 a răspuns:

Mai bine alergi, alergatul te ajuta foarte mult, iti tonifiaza muschii si iti face un fund de invidiat ..nu mai zic de picioare mai ales ca a venit si vara, dimineata pe plaja ar fi perfect. O ora, chiar doua in fiecare zi, iar daca vrei sa slabesti ..sa tii si dieta, in maxim 2-3 saptamani vezi rezultate garantate! ps: Eu vara trecuta am tinut dieta si am alergat in fiecare zi si dimineata si seara cate 2 ore, beam foarte multa apa si am slabit intr o saptaman 8 kg happy Tin sa mentionez ca nu le am mai pus inapoi