| squizzy802 a întrebat:

Salutare TPU! Aveti idee de ce nu ma pompez sau ma pompez foarte putin cand fac exercitii cu gantere pentru piept?(cand fac cu greutatea corpului, ma pompez tare de tot) Si daca nu ma pompez, muschiul lucreaza sau fac degeaba?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani este normal sa faci un sport care sa ajute la dezvoltarea fizica aromonioasa si sanatoasa, fara pompare si fara alte prostii cu fiare, care sunt total contraindicate la anisorii tai, fiindca inhiba hormonii de crestere.

| Cosmin86 a răspuns:

Poate nu faci corect exercitiul. Filmeaza-te si arata cum faci.

| anonimg a răspuns:

Un mușchi se pune în acțiune și fără gantere. Deci cu cât mai mult când are greutate. Dar trebuie să știi că oamenii sunt diferiți intre ei: aceeași greutate unii o ridică mai ușor iar alții mai greu; unii rezistă mai mult iar alții mai puțin. Nu te forța să faci la fel ca sau cât alții. Pentru că dacă suprasoliciți un mușchi îl vei distruge și toată viața nu vei mai putea ridica mai mult decât sacoșa de cumpărături.
Și nu băga prea multe prafuri din acelea în tine că nu sunt sănătoase.

Răspuns utilizator avertizat