| Mihai9544 a întrebat:

Salutare Tpu.ro,mai am putin timp in liber in vacanta,si vream sa-ti dati un program de antrenament cu ganterele acasa, am gantere pana in 15 kg,spune-ti un program bun, de exemplu :
Dimineata - 4 seri a cate 30, Seara - Bla Bla Bla,si cand fac aceste antrenament mananc bine inainte de ele sau dupa ele?
As vreau un program de antrenament acasa pentru biceps,asemanator cu ce am dat exemplu,triceps, picioare si piept.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu faci nimic daca faci biceps si triceps de 3 ori pe zi, cand ar trebui sa se faca maxim de 2 ori pe saptamana. faci dimineata daca poti. piept biceps luni, umeri trapez abdomen marti spate triceps miercuri, picioare joi. sau alegi ce zile vrei tu, dar asta e programul. abdomenul il faci 3 ori pe saptamana cu zile libere intre. in celelalte 2 zile faci lombari. weekendul e pauza. la biceps poti face flexii normale si de tip hammer (gasesti pe youtube cum se fac), la piept te intinzi pe jos si faci impins, daca ai o masa ingusta poti face si fluturari la ea. la umeri poti face ridicari cu gantere in fata sau lateral, impins din sezand (pe un scaun, dar spatele lipit de ceva cum ar fi un spatar mai inalt). triceps poti face stand pe marginea patului cu picioarele pe un scaun si te lasi (li se mai zice flotari inverse sau DIP-uri). cu gantera la ceafa flexii. la spate ramat cu gantera, fluturari stand intins pe burta. exercitii de facut cu gantera mai gasesti pe youtube, sunt mai grele si nu le pot explica in cuvinte. ideea e, daca ai un program si doar gantere, poti improviza o sala acasa. poti face tractiuni, flotari. daca iti iei o masa de abdomene poti face tot ce tine de piept ca exercitiu acasa, trebuie doar imaginatie si curiozitate (ca google e asa de usor de gasit)

| LineGuide a răspuns:

In prima zi:dim-5pe mana, pranz-5pe mana, seara-5pe mana.
Adoua zi: dim-5, pranz-10, seara-5
A treia zi:dim-5, pranz-10, seara-10
A patra zi:dim-10, pranz-10, seara-10
Si mentii asa pana la sfarsitul saptamanii, apoi incepi cu 10-15-20si tot asa. Sfatul meu este sa incepi cu gantera de 5kg, si cand schimbi greutatea, ia numaratoarea de la zero.
Sa nu te fortezi, daca ti se rupe muschiul, la inceput nu simti, dar a doua zi, nu mai poti sa vi la PC ca sa-mi scrii rezultatul de durere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LineGuide):

Antrenament de copil mic, mai abtine-te daca nu te pricepi DELOC

| LineGuide a răspuns (pentru Cosmin86):

Minte de copil prost! Am discutat pe aceasta tema cu cei mai buni culturisti din Romania, si au zis clar si raspicat:"Copii din ziua de azi incep cu gantere de 20Kg si 30-40 de ridicari pe zi, FACANDU-SI RUPTURI DE MUSCHI si mana cat piciorul, dar forta ciuciu, si coloana vertebrala ca semnul intrebarii!"Daca iti permiti sa-i contrazici, te rog sa taci. Poate daca vrei imi explici si mie ei ala culturist, copil de 10 ani.Culturist este tocmai acela e-si dezvolta muschii si corpul armonios, au forta, si pot sa participe la concursuri pe aceasta tema si la 80 de ani, deoarece corpul lor este bine facut si intretinut.Deci, cina sa taca, daca te dai asa de mare, da si tu un antrenament bazat pe zile.O sa incepi cutonguerima zi:30kg-20ridicari.Vai de capul tau!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LineGuide):

Poate imi arati tu un articol scris de un asemenea culturist, hai sa vedem

| LineGuide a răspuns (pentru Cosmin86):

Scris nu am, nu vroiai sa facem si un proces verbal semnat de ei? Am discutat atat! Nu am scris nimic!

| Cosmin86 a răspuns (pentru LineGuide):

Nu tu mah tampitule, "cei mai buni culturisti" au sute de articole online, florin uceanu pune pe topculturism.ro, si altii pe alte site-uri de specialitate.

Si ABSOLUT niciun culturist roman bun, nici Uceanu, petru ciorba, etc., NU au scris sa faci biceps/triceps de 3 ori pe zi, cum recomanzi tu, asta e o cretinitate fantastica.

P.S. : pentru masa musculara MAXIM 10 repetari / serie, nu 20-30 varzo

| dragosvalentin69 a răspuns:

Uite un program:

LUNI: piept + biceps:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-piept.html
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-biceps.html

MARTI: picioare + abdomen:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-abdomen.html
http://www.getfit.ro/......ioare.html

MIERCURI: pauza.

JOI: spate + triceps:
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-triceps.html
http://www.culturism-fitness.go.ro/spate.htm

VINERI: umeri + trapez + antebrat:
http://www.culturism-fitness.go.ro/umeri.htm
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-trapez.html
http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-antebrat.html

SAMBATA, DUMINICA - pauza.

Serii: 4 pentru fiecare exercitiu, a cate 10-15 repetari, cand poti mai multe repetari, maresti greutatea, iar pauzele intre serii sa nu depaseacsa 2 min. Durata antrenamentului/zi sa nu fie mai mare de 45 min.

Trebuie sa mananci bine (peste, piept de pui, cartofi, oua, branza) inainte de antrenament cu aprox 2 ore, si cu o jumatate de ora dupa ce te antrenezi.
Nu stiu cate repetari sa iti zic, cred ca esti incepator, incepe cu greutati mici, iar cand poti face mai multe repetari mai adauga. BAFTA!

| Mihai9544 explică:

Mai astept raspunsuri!