| razvanadriann a întrebat:

Salutare tuturor.
Va cer din nou opinia dumneavoastra in legatura cu urmatorul subiect, va rog vreau informatii clare si sursa acestora.
As dori sa stiu care e problema administrarii suplimentelor nutritive copiilor sub 18 ani? Care sunt reactiile adverse varstei.
Va multumesc anticipat! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Probleme hormonale la unele tipuri de suplimente cum e tribulus, probleme de ficat si rinichi accentuate in cazul creatinei. cam tot ce este facut pentru 18 ani sau mai mult si scrie pe cutie, ca efecte adverse pentru minori ataca ficatul, rinichii sau hormonii de crestere. difera efectele de la om la om, de la supliment la supliment si de la firma producatoare la alta. proteinele, carbohidratii, vit&min nu au efecte adverse din cate stiu, carbohidratii dau energie, excesul de proteine si vit&min este dat afara din corp.

| razvanadriann explică (pentru JohnnyBi):

Vrei sa spui ca. Creatina, la varsta mea ( 15-16 ) ataca ficatul, rinichii etc?
Sa folosesc doar Suplimente/Suplimente masa musculara?
ceva de genul: http://www.megaproteine.ro/Proteine/index.2.html?
Vreau confirmare si primesti funda :) Pentru ca este mai mult decat Folositor si indicat raspunsul tau.
Thanks!

4 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Nu e nici o problema cu administrarea suplimentelor la copii. Creatina dauneaza ficatului, daca este luata in exces. oricum orice e luat in excess dauneaza organismului deci nu ai de ce sa iti faci griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.one.ro/......ii-2786190

| razvanadriann explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru site e foarte folositor. din pacate doar unul din voi va primi funda. Si. eu am vrut informatii despre proteine/suplimente/creatina si toate prostiile, nu la cele luate din mancare etc. Fier Calciu. Thanks