| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Vreau sa incep sportul, forta abdomen, biceps, triceps, antebrat.
Flexii antebrat, biceps si triceps:10 repetari.De 4 ori.4 serii.3 seturi, de 3ori.
La fel si abdomenele, si ridicarile de gamba.Este bine?
Gantera de 5 kg.Somatic:ectomorf,slabanog,adolescent,14.Vreau doar forta, fara suplimente.

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

10 repetari nu e mult ce tea apucat ma? daca vrei doar forta trebuie sa faci mult mai multe repetari vreo 20-30 depinde cat te tine si pauze foarte mici intre serii 15-30 sec.asa ie cu fotza...
Dar sfatu meu e ca trebuie sa pui masa musculara, daca nu ai masa degeaba ai fotza.si cu suplimentele tot trebuie sa mananci ceva natural, tot ce contine proteine si carbohydrati e bine venit, si calciu si vitamina multa pentru forta si energie. Bafta! mai ai vreo problema contacteaza-ma.

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Faci 3 repetari cum zice asta si nu faci nicio ciorba rece. treaba cu greutatea maxima o zice bine, dar minim 5 singur si eventual 1 ajutata, adica minim 6. cam mult 10? daca alea 10 le faci si simti ca mai poti duce cel putin 4 cm da, 10 e mult. eu spre ex la piept fac cu 50 kg prima serie de incalzire, 65-70 a2a serie la care duc maxim 4, dar am un tov cu care ma duc si ma ajuta sa mai bag 2, deci in total minim 6. in afara de aia cu 3 zice bine ce zice

| klau95 a răspuns:

Fundabig grin?

| Ecea a răspuns:

Cam mult 10 ridicari.
Depinde ce vrei sa faci.
Daca vrei masa trebuie sa faci cu greutate maxima cat poti duce maxim 3.
Daca vrei definire faci cu greutate mica 15-20 ridicari.
Daca vrei doar forta trebuie sa faci masa.
Faci incalzire 10-15 ridicari cu greutate minima, apoi pui maxim cat poti duce pana simti ca plezneste pielea si faci 2 singur si una putin ajutat, faci 3 serii maxim.
Valabil pentru toate grupele de muschi.
Important! O zi lucrezi muschii, o zi NU!
Maxim 30 de minute sala, mancare sanatoasa, somn adanc.

| Ecea a răspuns:

Klaw95 esti tampit? cum sa spui asa ceva?
Prietene fac sala + alte sporturi de la 14 ani nu am absolut deloc muschi pe mine dar am masa si forta gramada.
FORTA O FACI CAND TE FORTEZI.PU.LA MEA E LOGIC!
TI se pare ca te fortezi daca faci zilnic cu 10 kg biceps si ridici de 30 de ori?
Nu imi vine sa cred cati dobitoci dau sfaturi si cati idioti ii asculta.
JohnnyBi am 1 an de cand nu mai fac sala regulat, dar de fiecare data cand ma duc cresc in forta cu 5 kg pe saptamana cel putin la piept.
De ex. plec cu 30 pentru incalzire si fac 10 repetari, apoi pun 80 cat stiu ca pot duce fac 3 serii a cate 3-4 ridicari apoi saptamana viitoare adaug la acele 80kg inca 10 fac 2-3-4 cate pot apoi mai scad 5 la a 2 a serie si raman cu 85 si fac 3-4 repetari.
In 2 luni pot ajunge de la 60 kg la 100.
Voi daca faceti 10 repetari inseamna ca aveti nevoie de un an.

| klau95 a răspuns (pentru Ecea):

Scuze am crezut ca e f.gras oricum mi-a aratat poza cu el n-are pic de muhscilaughing si e gras si e ciudat ca cica vrea pentru forta nu vrea in nicun caz masa atunci cum sa faca el pentru fortastraight face nici 5 kg nu poate ridica pana mea.