| ShowTim3 a întrebat:

Salutare. Vreau sa ma apuc de sala de saptamana viitoare (am 14 ani ), toti prietenii mei se duc asa ca, de ce nu, am stat cam mult in casa in ultima perioada.As vrea si eu sa stiu ce exercitii sunt recomandate pentru varsta mea (am auzit ca daca fac unele nu am sa ma mai dezvolt in inaltime foarte bine, am 1.78 cm ). Deci ce exercitii pot sa fac? as dori sa fac niste muschi daca tot ma duc dar deja sunt dezvoltat. Vreau mai mult sa imi dezvolt abdomenul si sa mai dau jos din carnea de pe picioare daca se poate si cea de pe maini (am oasele mari ). A da si ce exercitii pot sa fac ca sa nu ma latesc in umeri, deja sunt lat, daca se poate chiar sa scad in umeri, si cum pot sa fac sa am un corp uniform. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca vrei sa faci sala si sa dai jos carne de pe picioare si sa scazi in umeri du-te si fa balet rolling on the floor sala e facuta sa slabesti, masa musculara, definire. tu la 14 ani esti un zeu, lat in spate, picioare groase, dezvoltat ca ronnie coleman. se oftica mister olympia pe cum arati tu la 14 ani. daca vrei sa mai cresti in inaltime nu fa nici un aparat care iti pune presiune pe coloana (sa o forteze sa stea la nivelul actual). dar daca toti prietenii tai sunt prosti si fac o tampenie, ai zis sa fii si tu la fel ...frate la 14 ani corpul tau abia incepe sa se dezvolte, pubertate, hormoni, biologie (esti paralel cu anatomia aia de clasa a7a sau a8a). daca te duci la orice doctor cu facultatea facuta pe invatat nu bani sau pile o sa iti zica...sala e pentru oameni peste 17 ani, varsta la care corpul isi incetineste cresterea in inaltime si dezvolta hormoni de crestere din alte puncte de vedere. cam dupa 18 ani ani aportul bun la tras de fiare si depus pe corp. ca nu toti suntem la fel e normal, difera de la persoana la persoana. si la sala nu e problema sa scazi din umeri, ci sa maresti restul.

| PetreConstanta a răspuns:

Nici tu nu stii ce vrei Iarta-ma

| Andrewz a răspuns:

La sala sigur o sa fie un antrenor si il poti intreba pe el stie cel mai bine.