| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Am 14 ani 1, 59 inaltime, 46kg si vreau sa imi dezvolt oasele si sa fac muschi. Ce exercitii ar trebuie sa fac si ce alimentatie trebuie sa am? Dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Http://dietapentrutine.blogspot.com
Succes!

3 răspunsuri:
| catalin13 a răspuns:

Dacă dorești mărirea masei musculare, categoric trebuie să ai o alimentație bogată în proteine, carbohidrați, proteine ( în cazul în care nu dorești să folosești suplimente alimentare).

Pentru început, te-aș sfătui să faci acasă exerciții cu propria greutate, flotările fiind unele dintre exercițiile cele mai bune. Deasemenea, pentru o perioadă de timp, fă flotări, abdomene, genoflexiuni și desigur, hrănește-te corespunzător.

| M4D4L1N a răspuns:

Esti prea mic pentru a incepe sa-ti dezvolti corpul. Mai asteapta 3-4 si apuca-te de sala!

| PaxNostra a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te duci la o sala de forta deoarece esti inca in crestere, iar efectele negative pot fi multe. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata ( nu recomand dietele deoarece majoritate exclud anumite alimente care ajuta la buna functionare a organismului). Incearca o sala de arte martiale pentru o dezvoltare echilibrata a corpului tau.