| LuCyAnHo a întrebat:

Am 12 ani 1, 46 inaltime, 36kg si vreau sa imi dezvolt oasele si sa fac muschi. Ce exercitii ar trebuie sa fac si ce alimentatie trebuie sa am? Dau funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| MioaraParalescu a răspuns:

Salut prietenas!
Pai la varsta ta nu ar fi bine sa folosesti gantere sau alte greutati!
Incearca sa faci flotari,abdomene,tractiuni si genoflexiuni.
In legatura cu alimentatia,trebuie sa fie bogata in vitamine,proteine si carbohidrati.
Poti sa mananci fructe sa iti iei vitaminele
Proteine(cele mai importante daca vrei sa faci muschi)poti lua din carne, lapte, branza, oua.
Si carbohidrati din paste fainoase, cartofi sau orez si dulciuri.
Ps sa nu exagerezi cu dulciurile ca nu e bine
Pentru oase bea mult lapte si ia vitamine D.
A si sa nu te antrenezi mai mult de 1 ora pe zi.
Bafta!

| LuCyAnHo explică (pentru MioaraParalescu):

Multumesc mult

| MioaraParalescu a răspuns (pentru LuCyAnHo):

Cu placere si iti multumesc si eu pentru funda!
Bafta!

4 răspunsuri:
| yostefiyo a răspuns:

Mai bine te mai ingrasi putin esti prea slab pentru varsta ta

| M4D4L1N a răspuns:

AlExAlExAnDrU intreaba:
Salut TPU. Am 14 ani 1, 59 inaltime, 46kg si vreau sa imi dezvolt oasele si sa fac muschi. Ce exercitii ar trebuie sa fac si ce alimentatie trebuie sa am? Dau funda la cel mai bun raspuns