| Opincaru_Alexandru_1988 a întrebat:

Salutare. Vreau un sfat: ce sport ar putea face o femeie de vreo 40 de ani si aprox. 140 kg?
La sala nu poate merge, alergatul e scos din ecuatie. M-am gandit la dansat, mers si urcat/coborat scari. Voi ce idei aveti?

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce zici de inot?

| Opincaru_Alexandru_1988 explică (pentru Cosmin86):

1. Nu stie sa inoate
2. Nu cred ca ar avea curajul sa se afiseze in costum de baie intr-un loc public. (Tu ai avea?)

| cristimihailov a răspuns:

Personal, consider ca trebuie intai sa slabesti un pic si apoi sa incepi sa faci sport.

Personal as incepe intai slabirea, cum spuneam, si apoi, cand mai scade greutatea ar fi bine sa inceapa si cu miscarea.

Altfel se forteaza ligamentele si alte chestii pe acolo fara nici un rost.

Mersul simplu pe jos ar putea fi cea mai buna optiune. Gen daca are nevoie sa mearga undeva (si este si posibil) sa mearga numai pe jos. Chiar daca face cu o ora mai mult, e mai sanatos timp de cateva luni.

Ar mai fi bicicleta de interior, stepper sau cross trainer. Dar costa si nu merita, deoarece trebuie sa schimbe totusi modul de viata.

Alte idei genul: transpirat excesiv, mancat vata sau un ou dimineata si un biscuite spre seara, sunt prea periculoase sa fie puse in practica. Nu se merita.

Pe scurt: medic nutritionist sau nemancat seara si mers pe jos.

Totul facut cu masura, nu gen mers acum pe jos 30 de km si doua saptamani in pat de basici. Trebuie sa fie ceva care sa vina natural.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Sa meargă pe jos.

| daassh a răspuns:

La un om de o asemenea greutate, prima si prima data trebuie impusa o dieta, si doar din dieta poate pierde 20 fara probleme, iar dupa aceea poate sa se apuce de sport, ce recomand eu prima si prima data. plimbarea! de exemplu de 2 ori pe zi dimineata la 7 si seara la 6, cate 15-20 min, cu asta o sa-si regleze si spomnul(asta in caz ca are probleme cu acesta) si asa linistit mai poate pierde 10 kg, iar apoi se incepe cu activitatea moderata ca exemplu:
fitness, jogging, volei, inot, tenis(sau orice alt sport cu activitate moderata)
P.S recomand de asemenea bazinul si sauna sunt alte 2 variante foarte bune pentru a pierde in greutate, atentie la hidratare! In curele de slabire/definire hidratarea este foarte importanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar putea sa tina o dieta bine pusa la punct si corespunzatoare. Sa fie o dieta sanatoasa, sa se documenteze inainte.
Mai poate face sport. Zumba, poate? Daca nu stii e aia, este un fel de dans care te ajuta sa slabesti si-ti sculpteaza corpul. Poate sa gaseasca pe Youtube si exercitii pe care ea le poate face, la fel si Zumba tot acolo gaseste, poate incerca si fitness si mai sunt exercitii Cardio sau Aerobic, toate astea le gaseste pe Youtube.
Si ar ma trebui vointa din partea ei. happy

| SiLaS a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai indicat pentru aceasta varsta este sa combini exercitii care au intensitate mare cu exercitii de rezistenta si de intarire. Cele cu intensitate mare, cele cardio, alergatul, mersul pe bicicleta etc ajuta la producerea hormonului de crestere, care are un rol important in activitatile metabolice.

| Syndre a răspuns:

La greutatea aia ar trebui să înceapă cu ceva ușor, am văzut că se practică mai noi (un fel de) yoga pentru persoanele obeze, alcătuit din exerciții destul de ușoare. Înotul e iarăși o opțiune okay, dacă ai unde.
Oricum, cu o alimentație corectă ar slăbi rapid și ar putea începe un sport "adevărat" - până atunci până și mersul pe jos combinat cu 2-3 exerciții de tip cardio e okay.

| Scolarul12444 a răspuns:

Urcatul si coboratul scarilor distrug articulatiile si genunchii.
Recomand mult mers si stretching. Si dansatul ar fi o optiune, de ce nu?
Poate ce va de genul exercitii cu o gantera de 1 kg... exercitii usoare, ridicari...
E nevoie de multa vointa, dar se poate, nu este imposibil...

| Ana_Tornean_1990 a răspuns:

Eu as zice ca trebuie sa faci sport si sa si ti dieta...maxim 3 mese pe zi, SPORT bineinteles... SUCCESwinking

| Dorin_Petrica_1988 a răspuns:

Ea trebuie doar sa transpire poate sa isi ia haine foarte calduroase incearca sa o seci de puteri sau ar putea sa tina dieta

| MocanMihai a răspuns:

Mers pe bicicleta?

| Opincaru_Alexandru_1988 explică (pentru MocanMihai):

Bicicleta(cel putin a mea) nu poate sustine asa o greutate