| Gym a întrebat:

Salutaree! Asi vrea sa ma apuc de sala dar nu stiu imi e asa putin rusine nu stiu cum se procedeaza ce trebuie sa fac... etc. Ce sfaturi imi dati. Mentionez am 16 ani fac in martie 17 cam slabut 65kg la 1.87 inaltime. Imi imaginez acolo nu mai de aia cu ceafa lat mari iar eu...

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

De ce sa iti fie rusine sa mergi la sala? Crezi ca toti aia care sunt mari si cu
ceafa lata au fost tot asa cand au venit prima oara la sala? Au fost si ei niste slabanogi la inceput. Nu o sa rada nimeni de tine. Dimpotriva, vei gasi acolo o comunitate care te va ajuta cu sfaturi competente. La 16 ani, cu 1, 87 inaltime si 65 kg ai un fizic care se preteaza la un body building care sa te faca sa arati foarte bine : ai oase lungi pe care masa musculara se poate dezvolta fara sa te faca sa arati ca un gogosar (mic si umflat). Curaj, incredere si sanatate maxima iti doresc!

| Nickname1890 a răspuns:

Daca nu stii ce sa faci ai 2 variante.

1. Apelezi la un instructor
2. Pui mana si citesti pana inveti singur ce sa faci.

Pentru inceput iti recomand sa incepi cu un antrenament Full-body workout de 3 ori pe saptamana o zi da una nu, weekendul liberi. Deci il faci luni miercuri si vineri.

Acesta este programul dai click pe fiecare exercitiu si iti arata un filmulet cu tehnica corecta.

Nu te ambitiona la greutati prea mari, pentru inceput trebuie sa inveti miscarile corect. DEci inca o data mare atentie la spate la genoflexiuni (squats) si indreptari (stiff leg deadlits) spatele perfect drept. Pieptul in fata fundul impins in spate si GREUTATI MICI!

Sugerez sa tii programul asta cam o luna, apoi sa intrii pe un program impartit pe grupe de muschi.

Si citeste cat mai multe articole pe tema asta. Google este cea mai buna sursa de informare. Cauta "gaining mass" "weight gain diet" "muscle mass workout" "muscle mass exercises" etc.

| DjAndyMixx a răspuns:

Sa stii ca si ei au inceput tot asa...Intreaba un profesionist de acolo si categoric o sa te ajute el.

| Tybytsa a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine.nimeni nu s-a nascut muschiulos. exista cineva care te va invata ceea ce sa faci pentru inceput.nu uita toti au inceput de jos poate si m'ai slabi de cat tine.winking bafta!