| LeonardP24 a întrebat:

Salutări tuturor.
Acum o lună de zile am luat o ganteră de la un prieten, ganteră are 14K în total, și pot face undeva la 20-24 repetări cu 8K, 10 repetări cu 10K, 5-6 repetări cu 14K, eu sunt o persoană mai slăbuță și am vrut să fac o schimbare, am undeva la 50 de K (Cred, nu știu sigur)
Iar timp de o lună de zile am tot făcut exerciții cu acea ganteră, ridicări normale și flotări, îmi puneam multe cărți în ghiozdan și discurile de la ganteră, puneam câte 2 discuri de 4K în ghiozdan în total 8K, și cu cărțile undeva la 10K în ghiozdan, la flotări doar mă joc, fac 20 cu tot cu discurile în ghiozdan. Azi la școală m-au motivat niște prieteni și mi-au zis că mi-a mai crescut bicepsul.
Deci aș vrea un program de antrenament doar cu o singură ganteră, la mine prin zonă nu am sală, deci nu pot merge.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa faci asa acasa e una sa faci sala la cat 14 ani nici nu ti-as recomanda.
Am facut 8 ani de culturism de la 16, 6 ani (16 ani jumatate) m-au costat mult greutatile cu care lucram si erau enorme, la nivelul la care ajunsesem.
De cativa ani fac recuperare!
Ce sa iti zic ca sa ai un corp bine lucrat nu este suficient sa faci doar cu 1 gantera, doar biceps si ce mai intra cand faci cu gantera!
E bine ca faci flotari insa ele ajuta mai mult si intra mai multe grupe!
Poti face si genoflexiuni!
Insa nu te astepta sa te faci culturism cu 1 gantera si cateva exercitii acasa, insa te poti mentine in forma!

| LeonardP24 explică (pentru Simpatic):

În curând am să îmi cumpăr 2 gantere flexibile de 20K și proteine, și cred că o să îmi cumpăr și o bară de tracțiuni.