| jijiduru a întrebat:

Salut TPU
as dori sa imi spuneti cei care faceti sala sau sunteti documentati in acest domeniu daca urmatorul program de antrenament este potrivit

LUNI= umar,trapez,pectoral

MIERCURI=biceps, triceps

VINERI=antebrat, spate

aceste grupe de muschi le antrenez cu o gantera de 4 Kg si la fiecare antrenament fac flotari in serie.

la fiecare antrenament maresc numarul de ridicari cam cu vreo 10 repetari.

am uitat sa mentionez ca an 15 ani, 1, 69m si 50Kg

daca ar trebui facuta o schimbare la acest program de antrenament v-as ruga sa imi spuneti

DAU VOT SI FUNDITA RASPUNSULUI CEL MAI BUN!

Răspuns Câştigător
| Arkhasas a răspuns:

E praf.
Fă-ţi unul pe 4 zile, şi calumea.
Cu o ganteră de 4kg nu faci nimic, doar rezistenţă eventual, că nu măreşti masa musculară.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari ( sau "ridicari' cum le zici tu )

mai bine te apuci de sah, cu sportul asta n-ai nicio treaba

| Wehes a răspuns:

Cu gantera aia de 4 kg nu cresti niciodata.
Si antrenamentul asta de 3 zile, incearca sa-l faci de 4 + ca nu faci Picioare in programu asta.

| Ovydiw a răspuns:

Eu zic ca e mai bine asa :
LUNI : Biceps, Triceps, Antebrat
MARTI: Picioare, Abdomen
VINERI: Umeri, Traprez, Spate, Abdomen

Eu am ales sa faci Vineri 4Eercitii pentru ca la umeri si trapez nu prea ai multe exercitii de facut, si nu o sa te oboseasca asa tare, asa ca mai merge si inca o grupa!
Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ovydiw):

La umeri n-ai multe exercitii de facut? sunt o gramada laughing

umarul are 3 parti, trebuie lucrata izolat fiecare din ele + 1-2 exercitii de baza care sa le lucreze pe toate 3.

in general umerii se lucreaza singuri sau cu trapez, in niciun caz cu spate si abdomen laughing

| meduzza a răspuns:

Ar trebuii sa iti pui in program si picioare happy de obicei marti se fac picioarele in rest este ok programul tau

| aLeXaNdru145 a răspuns:

No,nu faci nimic cu o gantera de 4 kg.