| sunttoteu a întrebat:

Saluuut! As vrea sa va rog sa-mi explicati cate ceva. As vrea sa imi cumpar un arc (cu sageti), dar nu stiu dupa ce criterii sa il aleg. Am 1.80 inaltime. Nu vreau ceva arcuri cu șmecherii dinalea cu țintă si mai stiu eu ce. Ci doar un arc simplu, dar nu stiu de care trebuie sa fie. Va rog, daca sunteti cunoscatori, sa ma lamuriti. Mersi!

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Vrei un arc din ala cum era pe vremuri, sau ceva modern? Daca vrei ceva modern, ia-ti un Compound Bow: http://en.wikipedia.org/wiki/Compound_bow

Cate kilograme ai? Ai muschi? Ca asta e un factor important de decizie.

| sunttoteu explică (pentru Radu284):

Nu vreau arc din ala cu scripeti, ci unul normal, dintr-o bucata. Sau dintr-acela recurve. Dar as vrea sa stiu in functie de ce criterii sa-l aleg. Am in jur de 80 de kg.

| Radu284 a răspuns (pentru sunttoteu):

Daca nu ai mai tras cu arcul, iti recomand unul cu scripeti. Exista motive bune pentru asta. Dupa aia iti poti alege si alt arc.