| PoeTuL05 a întrebat:

Seara tuturor! As vrea si eu sa stiu cam cat ar trebui sa mananc pe zi(calorii) tinand cont ca sunt ectomorf(slab si inalt), fac antrenamente muay thai+ceva exercitii de forta.Cate calorii ar trebui sa consum pe zi pentru a vedea rezultate de la antrenamente intr-un timp cat mai scurt.Nu ma grabesc, dar vreau sa se vada o diferenta acolo.

5 răspunsuri:
| andrey910 a răspuns:

Peste 4000 de calorii

| JokerV a răspuns:

Din cate spui ca esti ectomorf o sa iti fie greut sa te ingrasi, sugestia mea incadreazate intre 2000-3000 calori

| ForeverWarrior a răspuns:

Si eu sunt ectomorf si am inceput sa iau in kg.In primul rand lasa cardio pentru mult timp de acum inainte.Asta inseamna fara fotbal, fuga sarit coarda si alte exercitii din astea. Apucate de sala sau fa acasa cum fac eu.Nu uita de mese, mananca bine cam odata la 3 ore, eu asa fac.Antrenament fac o ora pe zi, 6 seturi din fiecare exercitiu, 3 exercitii pe grupa, 12 repetari.Fac 2 grupe pe zi.sa zicem ca fac piept si triceps,fac exercitiu la piept, dupaceea la triceps, iar la piept fara pauza intre ele.Sa stii ca incep sa se vada rezultate am luat cam 6.5kg in 3 luni si ceva.Cu nutritia ce sa zic,mananca mai multe calorii decat ai nevoie, eu mananc la o masa calumea de exemplu o farfurie de cartofi, 2 bucati de carne de porc, 300ml lapte, 0.5l apa, cam 3 mere, o banana(nu la fiecare masa)putine arahide sau alune cand am. Sper ca te-am ajutat, daca mai vrei sa ma intrebi ceva intreaba-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti zic ceva.am facut kick-boxing vreo 3 ani! aveam undeva la 55-57kg si 15 ani.ideea e ca eu dupa vreun an stiam miscariile elementare si lucruci de baza doar ca veneau altii de 2 saptamani care aveau 90-95kg si nu prea aveam ce sa le faclaughing) tehnica 0 da nici nu ma puteam apropia de ei! asa ca mai bine mananca tu sa te faci de vreo 75kg cel putin iar apoi transformi grasimea in muschibig grineu asa am facut.parerea mea e ca, categoria de 75-80kg e cea mai bunabig grin.e doar parerea meabig grin
bafta!winking

| eandopuncttk a răspuns:

Fa exercitii de forta ca si sa te ingrasi la "primavara" adica la... "pastele cailor"